Köszönöm Zelenszkij elnök úrnak, hogy meghívott ide, az Önök fővárosába.
Csütörtökön találkoztunk Brüsszelben, és egyeztünk meg erről a mai találkozóról. Ideje volt, hogy ez megtörténjen. Van számos kétoldalú ügy a két ország között, amelyek rendezést kívánnak, és amelyekről sokat tárgyaltunk és vitatkoztunk az elmúlt években, és azzal a szándékkal jöttem, hogy a kétoldalú kapcsolatok ügyében előrelépést tegyünk.
Az elnök úr is említette, konstruktív tárgyalás volt a kétoldalú kérdésekről. A múlt vitáit megpróbáljuk magunk mögött hagyni, és az előttünk álló időszakra összpontosítunk. Szeretnénk, hogyha a két ország között a kapcsolatok sokkal jobbak lennének. Szeretnénk egy átfogó együttműködési megállapodást kötni Ukrajnával. Olyat, amilyet már a többi szomszédunkkal kötöttünk. Erőnkhöz mérten szívesen veszünk részt az ukrán gazdaság modernizálásában, és ehhez rendezett kereteket szeretnénk. Magyar közösség él Ukrajna területén, őshonos magyar közösség, az ő ügyeikben is előrelépést remélünk, amire jó esélyt látok jelen pillanatban. Ukránok élnek Magyarország területén is, korábban is éltek, van is ukrán önkormányzat Magyarországon, de most a menekültek magas száma miatt sokkal többen élnek, mint korábban. Ez kérdéseket vet föl, hiszen ezekről a családokról gondoskodni kell, munkára van szükségük, megélhetésre van szükségük, biztonságra, a gyerekeknek pedig megfelelő iskolára, jó tanárokra. Örömmel fogadtam az elnök úrnak azt a kezdeményezését, hogy legyen ukrán iskola is Magyarországon. Most több száz iskolában tanulnak ukrán gyermekek, sok száz magyar tanár foglalkozik azzal, hogy tanítsa őket. Azt hiszem, hogy jól is végezzük a munkánkat. A hozzánk menekült ukránoktól kapott visszajelzés kifejezetten pozitív, de megértjük, hogy önálló, külön ukrán iskolát is szeretne az elnök úr. Ezt indokoltnak látjuk, és természetesen miután ez mind Magyarországon történik, ennek a finanszírozását is a magyar állam vállalja. A megfelelő fenntartót kiválasztjuk, és működtetni fogjuk. Annyit fogunk működtetni, amennyire szükség van, ha egyet, akkor egyet, ha tízet, akkor tízet. Nekünk fontos, hogy a Magyarországon tartózkodó ukránok otthon érezzék magukat Magyarországon.
Beszéltünk a magyar elnökség kérdéséről. Azért vagyok ugyanis éppen most itt, mert a következő hat hónapban Magyarország adja az Európai Unió elnökségét, az Európai Tanács rotációs elnökségét hat hónapig. Az első utam ide vezetett, mert a béke kérdése nemcsak Ukrajnának fontos, hanem egész Európának fontos. Ez a háború, amit Önök most elszenvednek, mélyen érinti az európai biztonságot. Mi nagyra értékeljük azokat a kezdeményezéseket, amiket Zelenszkij elnök úr tett a béke érdekében. Én megosztottam azt a véleményemet az elnök úrral, hogy ezek a kezdeményezések hosszú időt vesznek igénybe, a nemzetközi diplomácia szabályai miatt lassúak és komplikáltak, és azt kértem az elnök úrtól, hogy fontoljuk meg, hogy nem lehetne-e a sorrendet megfordítani, és egy gyors tűzszünettel fölgyorsítani a béketárgyalásokat. Egy határidőhöz kötött tűzszünet, amely lehetőséget ad a béketárgyalások felgyorsítására, ennek a lehetőségeit mértem föl, ezt tisztáztam az elnök úrral, hálás vagyok az őszinte tárgyalásért és válaszokért. Ezekről a tárgyalásokról természetesen az Európai Unió tanácsának, vagyis a miniszterelnököknek majd egy jelentést fogok készíteni, ami alapján megszülethetnek a szükséges európai döntések. Ez történt ma.
Hálás vagyok elnök úrnak, hogy fogadott engem. Köszönöm a nyílt és őszinte légkört. Ukrajnának sok sikert kívánok! A magyar elnökség alatt állunk Ukrajna rendelkezésére, amiben segíteni tudunk, segíteni fogunk.
Köszönöm szépen a figyelmüket!