Jó napot kívánok mindenkinek!
A védekezés kilencedik napjában vagyunk. Most már úgy vagyunk, mint a katonaságnál, miután túljutottunk a felén, most már vágjuk a centit. Úgy számolunk, hogy még öt nap van hátra a kiemelt és erőfeszítéseket igénylő védelmi napokból. Vannak reményeink, hogy talán hamarabb is levonul az ár, de számoljunk nyugodtan, úgy, ahogy korábban is tettük. Tehát még öt nehéz napot kell átvészelnünk, és kibírnunk ahhoz, hogy az ország fellélegezhessen. Az árvízi védekezés a tegnapi napon 755 kilométeren zajlott. Ez egy kilométerrel több már csak, mint a megelőző napon, ez jól jelzi, hogy átfordultunk, túljutottunk a közepén. Az első kis győzelmünket már learattuk, mert a Szigetközben nagyjából egy métert apadt a víz. Úgy hiszem, hogy ott túl vagyunk a nehezén. Nagybajcson, Komáromban és Esztergomban volt tetőzés, ma pedig ebben a pillanatban éppen Vácon van a legmagasabb vízállás, és ez megérkezik hamarosan Budapestre. Most már biztosan megmondhatjuk, hogy mennyivel marad egyes helyszíneken a valaha mért legnagyobb vízállás alatt az idei árhullám. Ez azt jelenti, hogy a Lajtán, Mosonmagyaróvárnál alacsonyabb volt – ez már múlt idő – 29 centivel, Nagybajcsnál a Dunán 50 centivel. Ezen is túl vagyunk már, csütörtök délután megtörtént. Komáromnál péntek hajnalban történt meg, és ott 55 centivel maradtunk a 2013-as szint alatt, Esztergomban 61 centiméterrel, Vácnál 55-tel, és Budapesten pedig úgy néz ki, délutánra persze pontos számot tudunk, úgy néz ki, hogy 59 centiméterrel maradunk a 2013-as szint alatt. Tehát az a diagnózis, a helyzet értékelése, elemzése a vízügynek, hogy olyan kihívással állunk szemben, amelyet ismerünk, és olyan vízszintet kell elhárítanunk, amelyet korábban már elhárítottunk, megállta a helyét. Ez látszik is a védekezés higgadt és nyugodt tempóján. A rakpart felszabadulása jövő hét elején várható, egy vagy két nappal korábban, mint korábban reméltük. Az árvízi védekezésben résztvevők száma is változott. A vízügyből azért még a tegnapi 1.515 emberhez képest további 100 főt, egész pontosan 170 főt mozgósítottunk. 1.469 katonából most már csak 900 főre van szükségünk, de készenlétbe helyeztünk katonai egységeket lent, a déli szakaszon. Nem hisszük, hogy szükség lesz rájuk, de ki sem zárhatjuk, ezért ők a vízzel együtt délre vonultak. A polgárőröknek a száma nőtt meg, 317-ről 574 fő vett részt a védekezésben. Ez azt jelenti, hogy tegnapelőtt védekeztünk 6.149 emberrel, és tegnap pedig már csak 5.344-gyel, vagyis 805 fővel kevesebben. Itt vannak az önkéntesek is, most megtudtam, hogy hogyan gyűjtjük össze az önkéntesekre vonatkozó adatokat. A polgármesterek jelentik ezt le. Miután van megyei alapú védekezési rendszerünk, onnan gyűjtjük be az adatokat. Tegnap 2.753 fő dolgozott önkéntesként, most pedig úgy számolunk, hogy 1.286 fő önkéntesünk lesz. Ez azért elegendő, mert a homokzsákokat már megtöltöttük, és a nagy részét ki is helyeztük. Most már megfigyelő-szolgálat és járőrözés a feladat igazából.
Amit talán érdemes elmondani Önöknek, az, hogy vannak kiemelt védelmi helyszínek. Az önkormányzati védekezés kiemelt helyszíneinek a számát meg kellett növelnünk, de ez nem jelenti azt, hogy ezek az önkormányzatok közvetlen veszélyben lennének, csak nagyobb figyelmet igényelnek. Ennek megfelelően, miután néhány önkormányzati védekezést kiemelt helyszínnek nyilvánítottunk, ezért még homokzsákokat halmoztunk föl. 30.600 darabbal több homokzsákunk van ma, mint tegnap volt. Most 1.893.100 darab homokzsáknál tartunk, amennyiben a nyilvántartásaink pontosak, és miért ne lennének azok? Második kis győzelem, ami mögöttünk van, Pilismarótnál gyűjtöttük be tegnap, ahol megcsúszott a töltés, a védekezés lényegét adó, gerincét adó töltés. Ott búvárokat kellett bevetni. Egy 16 órás küzdelemben sikerült a víz alatt megerősíteni a megcsúszott töltést, ezért Pilismarótnál sem lesz baj. Vácnál van kényelmetlenség. Ott az történt, hogy a szennyvízaknák feltörtek a nagy nyomás hatására, de ezt sikerült – ahogy a vizesek mondják – elfognunk, úgyhogy a fertőtlenítési munkálatokat már meg is kezdtük. Vácon sem lesz baj, de kétségkívül kellemetlenséget okozott a szennyvízaknákból kijövő szennyvíz. Kismarosnál rendben vagyunk, az éjjel-nappali figyelőszolgálat biztosított.
Vannak új helyszíneink, amiket kiemelten fogunk figyelni a következő időszakban, ezek már Budapest alatt déli irányban találhatók. Az egyik kiemelt helyszínünk Ercsi. Ott a készültség 100 százalékos. Ott 262 méter hosszan védekezünk, és már kihelyeztünk 10.400 homokzsákot. Kisapostag, amire figyelnünk kell, ott nyúlgátat kellett építeni, ott is a készültségi szint 100 százalékon van, 5.000 homokzsákot használtunk fel. Figyelnünk kell Dunaföldvárra, ott is megerősítést végeztek az önkéntesek és a vízügyesek. 2.500 homokzsákot használtunk fel. És persze Paksra mindig figyelni kell, de ott a védművek különösen jó állapotban vannak, és 100 százalékos a készültség.
Összességében tehát azt mondhatom, hogy ha a Jóisten megsegít bennünket, akkor a mai napon túl leszünk a tetőzésen itt, Budapesten. Mindenkit kérek az érdeklődők tekintetében, hogyha nem föltétlenül muszáj, akkor ne menjenek ki megnézni a Duna-partra a tetőzést, mert ezzel a védekezési munkát nem segítik, hanem inkább hátráltatják, vagy olyan megfigyelőpontot válasszanak, ahol a szükséges beavatkozást, esetlegesen szükséges beavatkozást nem hátráltatják. Tehát ha minden igaz, a Jóisten megsegít bennünket, akkor délután már a Budapest alatti településekre fordíthatjuk minden figyelmünket. Továbbra is azt kértem a mai operatív törzsön a vezetőktől, holnap is tartunk operatívtörzs-ülést, hogy ne engedjék az alkalmazottak, dolgozók, beosztottak figyelmét lankadni, mert ilyenkor a levonuló árvíz utáni időszakban történik a legtöbb áttörés, baleset, átázás, tehát könnyen előfordulhat, hogy egy-két nap léhaság vagy lazaság vagy lustaság tönkreteszi az eddigi eredményes védekezés munkáját. Ezért a vezetőktől azt kértem, hogy mutassanak példát, szombaton, vasárnap is mindenki legyen a helyén, hogy a bevetésben lévő emberek is érezzék, hogy nem lankadhat a figyelem egész addig, amíg a főigazgató úr azt nem mondja nekünk majd jövő hét közepén, csütörtökön, hogy túl vagyunk 2024 nagy dunai árvizén is.
Ha van kérdésük, szívesen állok a rendelkezésükre.