Jó napot kívánok, Hölgyeim és Uraim!
A következő jelentést tudom Önöknek adni. Hetedik nap, tehát a védekezés a számításaink szerint a hetedik napjában tart. Először a Lajtáról szeretnék mondani két dolgot. Az első, hogy a Lajta Mosonmagyaróvárnál ma délelőtt tetőzik majd. Jöjjön, Főigazgató úr! Ez a Lajta esetében a valaha volt legnagyobb vízszintet valószínűsíti. A dunai árhullám tetőzése a mai napon Dunaremete térségében várható, valahol Mosonmagyaróvár magasságában. Tegnap azt mondtam Önöknek, hogy Dévénynél tetőzik majd a víz. Ha a mai tetőzési helyszín és a tegnapi közötti távolságot lemérjük, akkor az egy olyan 54-55 kilométeres távolság. Tehát láthatóan a legmagasabb vízszint ebben az ütemben halad déli irányban. Figyeljük Ausztriát, onnan két dolgot kell tudnunk, ami fontos, és a mi helyzetünket is befolyásolja. Az első, hogy az apadás Ausztriában lassú. Tehát két veszéllyel nézünk szembe. Az első a legmagasabb vízszinttel szembeni védekezés kihívása, ez működik, erről is mondok mindjárt néhány szót. Látják a Lajtánál is meg a Dunánál is megvan ez a képességünk, hogy a mederben tartsuk a vizet, de van egy második kihívás, ez pedig a lassú apadáshoz kapcsolódik, mert az árvízi káresemények tekintélyes része nem a legmagasabb vízszintnél szokott bekövetkezni, hanem a lassú apadás miatt a csökkenéskor. Ekkor vannak azok az árvízvédelmi jelenségek, amikről majd a főigazgató úr szakszerűen fogja Önöket tájékoztatni: szivárgás, buzgár, egyebek, amelyek meg tudják bontani a gátat már a tetőzés után. Tehát a lassú apadás, az ausztriai lassú apadás arra hívja föl a figyelmet, hogy nem szabad a figyelmünknek lankadnia a legnagyobb vízszint elhaladását követően sem, mert utána még bajok lehetnek. Ezt majd a főigazgató úrnak kell a vízügyeseknél érvényesítenie. Ausztriából a második fontos tapasztalat, és az jó hír, hogy a következő egy hétben továbbra sem várható eső, csapadék. Tehát az a reményünk, hogy az árvíz nem kap utánpótlást Ausztriából, és ezért a levonulás végleges lesz, nem pedig időleges.
Mondok néhány szót Önöknek a friss árvíz-védekezési alapadatokról. Növelni kellett a védelem alá vont területeknek a hosszát. A másodfokú védelem alatt álló területeknek a hosszát meg kellett növelnünk 33 kilométerrel, és a harmadfokú védettség alatt álló területek hosszát 3 kilométerrel, és be kellett vezetni a rendkívüli készültséget 37 kilométeren a Lajta miatt. Ez azt jelenti, hogy mindösszesen 70 kilométerrel növeltük meg a védelem alatt álló területek hosszát.
Mi várható? Az várható, ahogyan tegnap is mondtam Önöknek, hogy meglehetős pontossággal tudja a vízügy meghatározni, hogy hol, milyen szinten tetőzik majd a Duna. Kisebb korrekciók szükségesek lehetnek. Jelentem Önöknek, hogy ezek a korrekciók néhány centiméteren belül vannak, tehát azokat az előrejelzéseket, amelyeket korábban kaptunk a vízügytől, azokat továbbra is mérvadónak tekinthetjük. Ez azt jelenti, hogy továbbra is úgy gondoljuk, hogy a jövő hét közepén hagyja el az országot a tetőzés déli irányban. Azt várjuk továbbra is, hogy a budapesti vízszint tetőzése szombaton, valószínűleg szombat éjjel következik be, és aztán a főpolgármester úr döntésétől függően a jövő hét közepén a rakpart már felszabadítható lesz.
Mondok néhány szót a védekezésnek a személyi állapotáról, illetve hátteréről. A vízügyi ágazatban mozgósítottunk további 200 főt, tehát a tegnapi 1.288 fővel szemben most 1.472 fő védekezik. A katonáknál mozgósítottunk újabb 200 főt, tehát 1.936 katonánk védekezik. A rendőröknél mozgósítottunk újabb 130 főt. A rendészeti hallgatók létszámát 200-ról felemeltük 253-ra. A büntetés-végrehajtásból kivezényeltek számát is növeljük. Tegnap 117 elítélt dolgozott, ez mára fölmegy 200-ra, és úgy látom, hogy zsáktöltésre a büntetés-végrehajtási intézetek falain belül további erőket fognak mozgósítani. Van adatunk most már a polgárőrökről: 152 fő dolgozik ott, van közmunkásunk 151, megjöttek az önkéntes tűzoltók, 171-en vannak. Összesen azt kell mondanom, hogy tegnap dolgoztak a gátakon mindösszesen, a hivatásos állomány részéről 4.392-en, ma pedig dolgoznak 5.828-an, tehát 1.436-tal növeltük meg a hivatásos élőerő számát. Ami az önkénteseket illeti, tegnap 4.012 önkéntes vett részt a munkákban, és van 15.353 nyilvántartásba vett önkéntesünk. Tehát 15.353 önkéntest tudunk még a tartalékból mozgósítani, a hivatásos állomány sokezres tartalékán fölül. Úgy látjuk, hogy az emberek rendezetten jelentkeznek erre a munkára. Talán itt, az árvíz közepén már kijelenthető az, hogy Magyarország az előző árvizek idején meg-, illetve kitanulta a védekezés szakmáját, és nemcsak a hivatásosok, hanem az önkéntesek is pontosan tudják, hogy mit és hogyan kell tenniük. Szeretném elmondani Önöknek, hogy a főigazgató úrral való egyeztetés alapján azt mondhatom, hogy jó döntés volt a Lajtánál a szükségtározó megnyitása. Persze, hogy mi ezt így gondoljuk, az nem meglepő, mert ő javasolta, én meg elrendeltem, de úgy látjuk a vízszint alakulásának fényében, hogy ez jó javaslat, illetve jó döntés volt, a várakozásainknak megfelelően csökkentette a vízszintet, és továbbra is készen áll még tartalékban további ideiglenes tározó, ha be kéne vetni, de most úgy látjuk, hogy valószínűleg arra nem kerül sor. Ami az önkormányzati vonalon megtett intézkedéseket illeti, előállítottunk eddig összesen 1.551.500 homokzsákot. Ez a tegnapihoz képest azt jelenti, hogy tegnapról mára virradóra 130.000 homokzsákot töltöttek meg az önkéntesek, és helyeztek el a védvonalakon. Azt mondhatjuk tehát, hogy a védekezés mind a hivatásosok, mind az önkéntesek részéről szervezett, fegyelmezett, nyugodt, és jó tempóban halad.
Mondok néhány szót Önöknek a mai nap várható nehezebb pillanatairól, először is Budapestről. Jelentések szerint a budapesti védművek a tegnap esti órákra elérték a kiépítettség 100 százalékát, tehát 900 centiméteres vízmagasságra sikerült kiépíteni a budapesti védvonalakat. Ez fölötte van a valaha volt legmagasabb vízállásnak. Úgy látjuk, hogy a Budapest védelme megoldott, a legérzékenyebb részeken is eredményesen védekezünk, ilyen a Margit-sziget és a Batthyány téri aluljárók térsége. Ami a Budapesten kívüli világot illeti, az a jó hírem van, hogy Dunabogdányban – tehát a Dunakanyarnál vannak most a legnehezebb helyszíneink – a védekezés szintje tegnap éjszaka 95 százalékos volt már, Tahiban, Tahitótfaluban 100 százalékos, és Leányfaluban 97 százalékos. Ezek jelentős növekedések, tehát egy nap alatt sokat javult a védekezés készültségi foka. Arra kell számítani, hogy várhatóan pénteken a Vác felé vezető 2-es út egyes szakaszait le kell majd zárnunk. Kismaros. Kritikus helyzet volt tegnap, úgy érzem, hogy ezen túl vagyunk. A hadsereg kivezénylésével lényegében a védettségi szint 100 százalékán vagyunk már. Tegnap este 98 százalékon álltak, azt gondolom, hogy ma reggelre ők is megvannak.
Szeretném Önöket tájékoztatni arról, hogy nyitottunk egy árvízvonalat, egy ingyenes telefonvonalat, erről majd kapnak részletes tájékoztatást, ami azt a célt szolgálja, hogyha valaki bajt észlel, vagy munkára szeretne jelentkezni, akkor kérjük, hogy ezen a vonalon keresztül tegye meg. Tegnap egy nagyszerű védekezést és eredményes védekezést láttunk Nagymaroson, ahol egy állandó nyilvántartásban szerepelnek a civil önkéntesek, akik képesek egy nagyon hosszú szakaszon saját erőből megoldani a védekezést. A hivatásos állomány jó állapotban van. A hadsereg 24 óránként 4.000 élőerőt, 4.000 katonát tud bevetni, a Készenléti Rendőrségből pedig eddig még nem kellett senkit sem mozgósítanunk, az szintén egy tízezres nagyságrendű tartalékot jelent. Tehát nyugodtan mondhatom azt, hogy az ország a helyzet komolysága mellett is biztonságban van, sem eszköz-, sem élőerő-hiányban nem szenvedünk, sőt az önkénteseinknek köszönhetően jelentős tartalékokat is nyilvántartásba tudtunk venni. Ha valami váratlan esemény vagy baleset nem történik, akkor a vizet a mederben tudjuk tartani, és a terveink szerinti rendben, úgy, ahogy azt terveztük. A jövő hét közepén az árhullám elhagyja az országot, és utána már csak az árvíz utáni veszedelmekkel kell majd törődnünk, tehát kétirányú figyelem helyett már csak egyetlen feladatra kell összpontosítanunk. A helyzet továbbra is komoly, nehéz, de a védekezés színvonala az optimizmusra ad okot. Kifejezetten bizakodó vagyok az ország árvízvédelmi képességeinek tesztelése ügyében. Meg fogjuk tudni ezt a vizet a mederben tartani.
Köszönöm szépen a főigazgató úrnak a vízügyesek tegnapi napon mutatott munkáját. Köszönöm a katonáknak, a rendőröknek és az önkéntesek, sok ezer önkéntesnek is a tegnap elvégzett hatalmas munkát.