Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Hiába is próbálnánk tagadni, van ennek a találkozónak egy pikantériája. Az AfD nem az a párt, amelynek a vezetőjét minden európai országban fogadni szokták a miniszterelnökök, de épp itt az ideje, hogy ezen változtassunk, ezért vagyunk most itt. És örömömre szolgál, hogy az elnök asszony elfogadta a meghívásomat, és ellátogatott hozzánk, Budapestre. Köszönjük szépen!
A német–magyar kapcsolatok egy különleges, speciális kapcsolatot jelentenek Európán belül. Nemcsak a történelemre érdemes gondolni, hanem a jelenkori számokra is. Sokkal könnyebben boldogulna Magyarország, ha Németország sikeres lenne, a két gazdaság ugyanis nagyon szoros kapcsolatban van egymással, és mi várjuk azt az új korszakot, amikor Németország ismét sikeres lesz, és a német siker farvizén mi, magyarok is, a magyar gazdaság is extra dinamikához juthatunk.
Az elnök asszonnyal sok kérdésről beszéltünk, de ami nekünk, magyaroknak a legfontosabb volt, az úgy hangzik, hogy mit várhatunk mi az AfD-től, mi, magyarok mit várhatunk? És úgy tudjuk megválaszolni ezt a kérdést, ha megnézzük az AfD-nek a programját, és ha tárgyalunk az elnök asszonnyal. És azt tudom mondani a magyar közvéleménynek, hogy az AfD összes fontos programpontja olyan, ami hasznára válna Magyarországnak, jó lenne, ha meg tudna valósulni a migrációtól az energiapolitikáig. Tehát a legfontosabb tanulsága ennek a mai találkozónak, amit a magyar embereknek üzenetként át tudok adni – tudják, sok német is él Magyarországon, van vagy 30 ezer német ember, aki ide költözött az elmúlt időszakban, és van több százezer magyar, akinek van a rokonságában, származásában német kapcsolat, különösen nekik mondom –, hogy mindaz, amit az AfD ma képvisel, ha megvalósulna, az jót tenne Magyarországnak. Ezt a tárgyalások alapján bátran állíthatom.
Természetesen beszéltünk Európáról, hiszen Németország is és Magyarország is az Európai Unió tagja. Itt én voltam a radikálisabb. Nem kis teljesítmény, de kendőzetlenül elmondtam az elnök asszonynak azt, hogy meggyőződésem szerint Európa nagyon nagy bajban van, az Európai Unió nagyon nagy bajban van. Ennek két oka van. Bajban van annak a politikának a tartalma miatt, amit ma megvalósít, és bajban van amiatt, ahogyan meg akarja valósítani. Tehát baj van a tartalommal, és baj van a formával, hogy németes, filozofikus megközelítésben írjam le a helyzetet.
Tartalmilag azért van baj, mert az a gazdaságpolitika, amit ma Brüsszelben művelnek, a világgazdasági vetélytársakkal szemben vereségre ítél bennünket. Ezzel a mostani politikával Európát nem lehet növekedési pályára állítani. A migrációnak van gazdasági vonzata, azt is meg kell változtatni, de a legfontosabb, hogy lássuk be, hogy a Green Deal halott. Nem lehet megreformálni, nem lehet adjusztálni, nem lehet újraformázni, egész egyszerűen ezt el kell felejteni. Zöld megközelítésre szükség van, a klíma is egy lényeges dolog, de úgy, ahogy azt összerakták, és Green Dealnek nevezik ma Európában, tönkretesz bennünket, mert ennek az eredménye az, hogy kétszer-háromszor a villanynál és háromszor-négyszer a gáznál magasabb árat fizetünk, mint az amerikai versenytársaink. Ezt a versenyt nem lehet megnyerni, illetve így semmilyen gazdasági versenyt nem lehet megnyerni. Ezért egy teljesen új energiapolitikára van szükségünk. Meggyőződésem, hogy az energiaszankciókat meg kell szüntetni, az atomenergia negatív diszkriminációját föl kell számolni, az energiaszállítási útvonalakat, amelyeket lezártak, újra ki kell nyitni, és az energiaforrások, amelyeket kiiktattak, ismét bevonandók az európai gazdaságba. És azt kell mondanom, hogy már most is vannak látható bajai az európai gazdaságnak, de ahogy mi, magyarok mondjuk: most jön a feketeleves. Tehát ennek az elhibázott európai gazdaságpolitikának, különösen az elhibázott Green Dealnek az igazán fájdalmas következményei még csak most következnek. Ennyit a tartalomról.
Ami a formát illeti, azért van nagy bajban az Európai Unió, mert az emberekkel szemben próbál politikát csinálni. Tehát miközben az emberek egyértelműen azt mondják, hogy nem akarnak migrációt, Brüsszel pro migráció álláspontot képvisel. Szerintem már az emberek túlnyomó többsége Európában békét akar, az Európai Unió meg háborút akar nyerni Oroszország ellen. Az európai emberek meg akarják védeni a fizetéseik vásárlóerejét, egy középosztályt támogató politikát akarnak, és amit kapnak, ennek az ellenkezője: egyre inkább szegények lesznek. Tehát van egy demokráciaproblémánk is az Európai Unióban. Van egy tartalmi, szakpolitikai, van egy demokráciaproblémánk. Hogyha egy uralkodó elit nem hajlandó tudomásul venni, hogy mit várnak tőle az emberek fontos kérdésekben, és nem hajlandó ezt a demokratikus akaratot beleépíteni a saját politikájába, akkor ott egy demokráciaprobléma van, és van egy tartalmi és szakmai, és azonnal megjelenik egy formai, demokratikus hatalomgyakorlási probléma. Ezek ma együtt vannak jelen Európában, és ha ez így megy tovább, nem tudom, hogy ki fogja megmenteni végül is az Európai Uniót.
Váltottunk néhány komoly gondolatot a háborúról is. Közismert, hogy Magyarország az egyetlen ország Európában, amely az orosz–ukrán háborúban a kezdetektől fogva a béke oldalán áll. Ezt mi rossz háborúnak tartjuk, és ezért az első pillanattól kezdve ennek az elszigetelését ajánlottuk az Európai Uniónak, szigeteljük el, limitáljuk, és még mielőtt eszkalálódna, embrionális formájában tegyük kezelhetővé. Ennek az ellenkezőjét választotta az Európai Unió, háborús ösvényre lépett, kiásta a csatabárdot, befestette magát harci színekkel, és a háborút a saját háborújának nyilvánította. Ezért számolatlanul ömlik az egyébként drága fegyverzet és nagyon drága pénzügyi forrás Európából Ukrajnába, egy reménytelen háborúba. Úgyhogy megismételtem az elnök asszonynak, hogy Magyarország továbbra is békepárti, és egy nagy történelmi változásnak tartjuk, hogy az Egyesült Államok is békepártivá lett. Tehát ma már nemcsak a Vatikán és Budapest képviseli a béke álláspontját, hanem Vatikán, Budapest és Washington is, hiszen az amerikai elnök egy békepolitikát akar megvalósítani. És az elnök asszony számára ezt én úgy interpretáltam, mint egy biztatást és pozitív jelet, amely – reményeink szerint – el is hozza a háború lezárásának minél hamarabbi időpontját, ami a német gazdaság fölemelkedése mellett, lendületnyerése mellett a másik nagyon fontos előfeltétele annak, hogy mi, magyarok könnyebben boldogulhassunk itt, Magyarországon.
Én elmondtam az elnök asszonynak azt is, hogy Magyarország nem tudja megmenteni az Európai Uniót. Egy tízmilliós országról beszélünk, az Európai Unió bajait mi nem tudjuk orvosolni, ezt a franciáknak és a németeknek kell megtenniük. Nekünk meg azon kell dolgozni, hogy Magyarország sikeres legyen és erős legyen; ha van Európai Unió, akkor úgy, ha nincs, akkor anélkül is. Ebben az optimista hangulatban zártuk a megbeszélésünket.
Köszönöm szépen a figyelmüket!