Mi egy együttműködési ajánlattal érkeztünk, és ezt egyenlő felek közötti együttműködésként képzeljük el. Eljöttünk, és összefoglaltuk mindazt, ahol egyenjogú együttműködésre látunk lehetőséget a jövőben. Az igazság az, hogy már hamarabb kellett volna jönnünk, talán már évekkel ezelőtt is eljuthattunk volna idáig. De volt itt COVID, van háború, tehát van mentségünk, hogy ezt a szoros együttműködést miért nem alakítottuk ki korábban. Természetellenes állapotnak tartom, hogy nincs közöttünk egy szorosabb együttműködés.
Mondtam az elnök úrnak is, hogy mi ma nyugatra jöttünk. Ha ránéznek a térképre, akkor a magyaroknak Banja Luka nyugatra van. Önök az egyetlen olyan ország, amely tőlünk nyugatra van, és nem tagja az Európai Uniónak – leszámítva persze Svájcot. Ez jól mutatja, hogy a helyzet, amiben vagyunk, nem természetes. Önöknek már régen bent kéne lenniük az Európai Unióban, és már régen a közép-európai régió elmúlt évtizedes, nagy, fejlesztési övezetéhez kellene tartozniuk. És nemcsak Magyarországról beszélek, hanem Közép-Európáról, és ha ránéznek az elmúlt tíz-tizenöt évre, akkor ez bizony Közép-Európa felemelkedésének az évtizede volt Lengyelországtól Csehországon, Szlovákián keresztül Magyarországig. És ennek az övezetnek természetes része szerintünk a Republika Srpska is. És azért tettünk ma itt együttműködési ajánlatokat, hogy az Önök hazája is – ha a vezetők így döntenek, akkor – be tudjon kapcsolódni egy nagy közép-európai fejlődési történetbe.
Elmondhattam az elnök úrnak, hogy Magyarországnak szuverén külpolitikája van. Tagjai vagyunk az Európai Uniónak. Van olyasmi a külpolitikában, ahol a mi álláspontunk az unióéval egyezik, és van, ahol nem. Tehát Magyarország egy olyan ország, amelynek szuverén külpolitikája van. Önök számára ennek van jelentősége, mert lényegében, néhány tíz kilométer híján a Republika Srpska és Magyarország szomszédok. És Önöknek sem mindegy, hogy egy tízmilliós országnak milyen szuverén külpolitikája van. Erről ma beszélhettem Dodik elnök úrral.
Ugye, a mi külpolitikánk Bosznia-Hercegovina gyors európai uniós tagságát akarja, és kifogásoljuk, hogy az unió ebben lassan halad. A mi külpolitikánkban az van, hogy az uniós felzárkóztatási forrásokat, pénzügyi forrásokat már a tagság elérése előtt oda kell adni azoknak az országoknak, akiket föl akarunk zárkóztatni, így például Önöknek is. A mi külpolitikánk elutasítja a szankciós megközelítést. Semmilyen szankciót nem támogatunk, nem is fogunk. Nemcsak Önökkel szemben nem, általában nem támogatunk szankciókat. És végezetül mi úgy gondoljuk, a mi külpolitikánkban az él, hogy előbb-utóbb Európa ezen részéből is a nemzetközi szereplőknek hátrább kell vonulniuk, és az életet, a politikai döntéseket is, az ügyeket az itt élő népeknek kell meghozniuk. Kevesebb nemzetközi és több nemzeti hatáskör: ez a mi külpolitikánk ebben az irányban.
Természetesen beszéltünk gazdasági együttműködésről, s még holnap fogunk is. Sikerült beazonosítani azokat a területeket, ahol nagy perspektívát látunk: energetika, infrastruktúra, mezőgazdasági együttműködés, és még holnap biztosan fogunk néhányat azonosítani. Abban is megállapodtunk, hogy speciális bizottságot hozunk létre, amely a gazdasági együttműködés előrehaladásáról háromhavonta jelentést tesz, és megadja a lehetőséget az elnök úrnak és nekem is, hogy gyors, személyes döntésekkel, nagyobb sebességgel tudjunk előre haladni.
Végezetül még egy dolgot szeretnék mondani. Tehát természetesen mi, magyarok látjuk azokat a csatákat, amiket Önök vívnak. Látjuk azokat a vitákat, amiket a Republika Srpska folytat Bosznia-Hercegovinán belül, és azt hiszem, hogy értjük is ezeket a vitákat. És mi is egy harcos nép vagyunk, tudjuk, hogy ez mennyi energiát visz el, mennyi időt, energiát és figyelmet, és tudjuk, hogy ezeket a csatákat nem lehet elkerülni, ezeket meg kell vívni. De ezeknek a csatáknak az a természete, hogy ezek lent tartják az embert, mert ez a földharc világa, és ezt Önöknek kell megvívniuk. Amiben mi, magyarok tudunk segíteni Önöknek, hogy a mindennapi csaták szintje fölött legyen egy másik dimenzió is: a fejlődés, az erősödés, a gazdasági együttműködés, a gyarapodás, a nagy dolgoknak a dimenziója, mert nem jó beleragadni a mindennapi csatákba. Fontos, hogy az embernek ne csak lábai, hanem szárnyai is legyenek. És hogyha jól csináljuk az együttműködést, és nagy dolgokat tudunk megindítani, akkor a csatáktól függetlenül én azt gondolom, hogy Önök sikeresek lehetnek, és Magyarország ebben a sikerben szívesen vesz részt, és szívesen is járul hozzá. Különösen most, hogy hosszú és nehéz évek után végre Magyarország ismét egy erős ország, és a magyar gazdaság is egy erős gazdaság, amely megbízható partnere szeretne lenni a Republika Srpskának.
Elnök úr, köszönöm szépen a meghívást!