Megosztás

Orbán Viktor sajtónyilatkozata Milojko Spajić montenegrói miniszterelnökkel történt tárgyalását követően

Jó napot kívánok mindannyiuknak!

Tisztelettel köszöntöm Spajić miniszterelnök urat, akinek ez az első hivatalos budapesti látogatása. Tekintve a korát reméljük, hogy még nagyon sok ilyen látogatás fogja ezt majd követni. Nagyon izgalmas megbeszéléseken vagyunk túl. A kétoldalú kérdéseken kívül beszéltünk európai és világpolitikai kérdésekről is. Egy izgalmas periódusában vagyunk a nemzetközi politikának. Most zajlik a – mondjuk úgy, hogy – keletivilág-csúcstalálkozó Kazanyban: 31 ország, és november 7-én Budapesten lesz egy nyugativilág-csúcstalálkozó. Itt jönnek össze a nyugatiak, negyven-egynéhány ország első vezetője. Úgyhogy rengeteg bőséges téma adódik ebből, ezeket is áttekintettük. Mindenekelőtt megállapítottuk azt, hogy akármi is történik a világpolitikában, a két ország számíthat egymásra. Mind a két ország pozitívan tekint a másikra, és nincsen közöttünk semmilyen politikai vagy gazdasági konfliktus. Ráadásul a magyaroknak jó emlékeik vannak Montenegróról még a jugoszláv időkből, és ezért van egy pozitív előítélet Magyarországon a miniszterelnök úr hazájával szemben, és ez egy jó kiindulópont az együttműködés erősítésére.

A legfontosabb nemzetközi kérdés persze az unió helyzete és annak bővítése. Most már lehet nyíltan beszélni az unió bajairól, ez korábban nem volt megengedve, de mióta Draghi volt olasz miniszterelnök közzétette a jelentését az unió versenyképességéről, azóta ez a korábban tabutéma szalonképessé vált. Draghi elnök úr egyébként itt lesz majd november 7-én Budapesten, őt is meg fogjuk hallgatni. A helyzet egyszerű: az unió versenyképessége romlik. A világgazdasági súlyunk csökken. Mindenki azon gondolkodik, mit lehet tenni ez ellen, mi is volna az orvosság? A magyar válasz az – és itt találkozunk össze Montenegróval –, hogy szükség van frissességre és új lendületre. Új erőforrásokat kell bevonni az európai gazdaság vérkeringésébe, és ennek legkézenfekvőbb formája a bővítés a Nyugat-Balkán országaival. A Nyugat-Balkán országai közül talán Montenegró a leginkább felkészült ország. Ennek számos oka van, de a tények világosak. Nagyon sok fejezetet kellett volna már lezárni a tárgyalás során eddig is, azonban az unió a nyugat-balkáni országokkal való bővítést elhanyagolta, ezért a folyamat lelassult, sőt megállt. Ezek az országok tizenöt éve várnak a belépésre. Ha jól számolom, akkor Montenegró tizenhat éve jelentkezett az uniós tagságért, és mindenki tudja, hogy fantasztikus teljesítményt nyújtottak az európai jogrendszer adaptációjában. Ennek ellenére az elmúlt hét évben egyetlen fejezet lezárására se került sor. A magyar elnökség azt vállalta, hogy ezen az áldatlan állapoton változtatni fog, megtörjük a jeget, és segítjük a nyugat-balkániak előrehaladását Európa irányába. Azt állapítottuk meg a miniszterelnök úrral, hogy decemberben sor kerül majd négy tárgyalási fejezet lezárására, ami egy hatalmas előrelépés, és vannak fejezetek, amiket egészen közel hoztunk ahhoz az állapothoz, hogy azokat is hamarosan le lehessen zárni. Tehát azt kell, hogy megállapítsam, hogy Montenegró fantasztikus munkát végzett, és nagyon jó ütemben halad az európai úton.

Az európai ügyeken túl a kétoldalú együttműködés kérdéseiről is beszéltünk. Azt látom a számokból, hogy a kereskedelmünk rekordot dönt szinte minden évben. Tehát a tendencia kiváló, és ezt nemcsak a magyarok, hanem Montenegró is üdvözölte a mai megbeszélésen, és kifejezetten biztattak bennünket arra, hogy a magyar cégek jelenjenek meg komoly beruházásokkal Montenegróban. Én pedig azt kértem a miniszterelnök úrtól, hogy világosan jelöljék meg azokat a területeket, ahol a montenegrói érdek azt kívánja, hogy legyenek magyar befektetők. Mert persze a nap végén Montenegró a montenegróiaké, majd ők eldöntik, hogy mi történjen az ő országukban, és mi pedig szívesen alkalmazkodunk ezekhez a döntésekhez. Nagy súllyal vagyunk jelen már most is. Nagyon erős a villamosenergia-kereskedelmünk, az OTP nagyon erős pozícióban van, Podgoricát számos európai várossal a Wizz Air köti össze, és a montenegrói távközlési piacon is a 4iG második számú szereplő lehet már most. Megegyeztünk a miniszterelnök úrral, hogy ez a jó ösvény, ezen haladunk tovább, és újabb gazdasági együttműködési területeket jelöltünk ki, és megbíztuk a minisztereinket, hogy dolgozzák ki azokat a részleteket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a montenegrói–magyar gazdasági együttműködés egy dimenzióval feljebb léphessen.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Még egyszer hálásak vagyunk, hogy első hivatalos látogatásával megtisztelte a magyarokat.

KÖVESSEN
Megosztás

További hírek