Megosztás

Orbán Viktor sajtónyilatkozata a magyar–szerb stratégiai együttműködési tanács plenáris ülését követően

Mélyen tisztelt Köztársasági Elnök Úr! Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Érdekes és izgalmas időpontban történt meg ez a stratégiaitanács-ülés, és a szokásos, mély és baráti érzelmeken túl ez egy külön hangulatot is adott a mai tanácskozásnak, mert azon ma már senki nem lepődik meg, hogy a szerbek és a magyarok magas szintű, stratégiai tárgyalásokat folytatnak, és együttműködési megállapodásokat kötnek. Ezt ma már mindenki természetesnek veszi. Mindig elfelejtjük, hogy e mögött mennyi munka van. Ezek mögött a kapcsolatok mögött nagyon sokévnyi megfeszített munka áll, és ennek a munkának a motorja Aleksandar Vučić elnök úr volt az elmúlt évtizedben, akinek szeretnék a magyar kormány nevében, de Magyarország minden polgára nevében is köszönetet mondani, hogy mindent megtett, hogy a szerb–magyar kapcsolatok a történelemben soha nem látott, kedvező formát ölthessenek.

Itt két ambiciózus nemzet találkozott a mai napon. Én csak a magyarok nevében beszélek, de ahogy a szerbeket elnézem, ott is van ambíció bőven. Szóval mi még sok mindent akarunk a világtól, sok igazságtalanságot kell orvosolni, hiányzó egyensúlyokat kell megteremteni, és elvesztegetett történelmi lehetőségeket kell bepótolni. Egyáltalán: semmi kedvünk beletörődni abba a sorsba, amit a XX. század adott nekünk. Mi is szeretnénk sikeres, nagy és gazdag ország lenni, és örülünk, ha van olyan szomszédunk, amelyiknek hasonló ambíciói vannak. Részben, mert az ember ebből erőt merít, részben mindenki tudja, hogy a jó szomszéd mindig fölértékeli az ember saját telkének az értékét. Tehát egy sikeres Szerbia megnöveli Magyarország értékét is, úgyhogy mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a szerbek sikeresek, elégedettek, kiegyensúlyozottak és gazdagodók legyenek a következő években éppúgy, mint mi. Ez szerintem az a jövőhöz való közös viszony, amely az együttműködés alapját adja. Amit eddig elmondtam, ebben nincs semmi új, ezt eddig is tudtuk.

Ami új, az a helyzet, amiben a világ van, amit, Elnök úr, mi itt, Magyarországon úgy hívunk, hogy új realitás. Az amerikai elnökválasztással egy új realitás jött létre. Azzal, hogy Európában megjelent a Patrióták szuverenista képviselőcsoportja és politikai tömörülése, Európában is új realitás jött létre. És mindenki látja, hogy az új erők lesznek sikeresek. Olyanok, amelyeket eddig inkább hátraszorítottak. A jövő a szuverén, önálló, büszke és sikerre éhes nemzeteké. Ez az új realitás. Európában ehhez kell mindenkinek hozzáigazítania a saját sorsát és a saját politikáját. Ezért volt izgalmas a mai találkozó. Hogyan válaszolnak a szerbek, és hogyan válaszolnak a magyarok erre az új realitásra? A válaszaink egy területen egybeesnek egymással, hogy mi az új realitásra a szerb–magyar együttműködés elmélyítésével válaszolunk. Tehát nemcsak szélesíteni akarjuk meg intenzívebbé tenni, hanem mélyíteni is akarjuk. Olyan területekre is ki akarjuk terjeszteni, amelyek eddig nem álltak a középpontban. Ha az új realitás része, hogy a biztonság fölértékelődik, akkor a biztonság területén is jobban együtt kell működnünk. Ha Európa a magas energiaáraktól szenved, akkor nekünk az energia területén kell még jobban együttműködnünk. Hogyha attól kell tartanunk, hogy Európában blokkosodás következik be, és Európa protekcionizmussal válaszol az új helyzetre, akkor nekünk inkább a konnektivitást kell erősíteni: még inkább össze kell kapcsolódnunk egymással. Ezért a mai megbeszélések is az összekapcsolódás nagy kérdéseiről szóltak.

Mindannyian tudjuk, hogy Magyarország energiaellátása az elmúlt évek fejleményei miatt egyre inkább Szerbián keresztül történik. Az ukrán–orosz háború elzárta a másik irányt, ezért Szerbia elsőrendű biztonsági lehetőséget és garanciát adó országgá vált Magyarország számára. Nincs fontosabb ország Magyarország szempontjából, a magyar biztonság szempontjából ma, mint Szerbia. Az energia, amely Magyarország ütőere, ma Szerbián keresztül érkezik Magyarországra, ezért Szerbia kulcsország Magyarország számára. Ezért ma áttekintettük a beruházásainkat, és újabbakat határoztunk el a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamosáram-vezetéképítés, a földgáz-kereskedelem és a földgáztárolás kérdésében is. Az év végétől pedig működni fog a közös villamosenergia-tőzsde a két ország számára. Megerősítettük, hogy 2026-ra, az év elejére végezni fogunk a Budapest–Belgrád vasútvonallal – még egy ütőér, ami Szerbián keresztül jön Magyarországra. De a legnagyobb vállalás, amit tettünk, hogy azt az országaink vagy nemzeteink polgárait hátrányosan érintő állapotot, amely a határátkelőhelyeken uralkodik, radikálisan fogjuk megváltoztatni, és kezet adtunk egymásnak arra, hogy a Röszke–Horgos autópálya-határátkelőhelyet Európa legmodernebb, leggyorsabb és legkulturáltabb határátkelőjévé fogjuk tenni egy hatalmas nagyberuházással, amelyet közösen fogunk végrehajtani.

Végezetül szeretném megemlíteni, hogy Magyarország is a béke oldalán van. Ez a közös álláspont is erősíti a szerb–magyar barátságot, és a béke oldalán is fogunk maradni, mint magyarok, akármi is történik a következő hetekben. Nagy konfliktusokat vállaltunk, hogy elkerüljük, hogy beletoljanak bennünket az orosz–ukrán háborúba, mi ebből kívül maradtunk. Ez nem a mi háborúnk, és mi a béke oldalán vagyunk, és ott is fogunk maradni.

Megelégedéssel állapíthattuk meg, hogy a magyar elnökség idején, az Európai Tanács soros elnökségének idején érdemi segítséget tudtunk nyújtani Szerbiának, hogy az európai integrációhoz való közeledés folyamata gyorsabb legyen, és nagyobb lépésekkel lehessen haladni. Európának meg kell értenie, hogy nem Szerbiának van szüksége az Európai Unióra, hanem az Európai Uniónak van szüksége Szerbiára. Európának növekedési dinamikai problémái vannak, és új lendületet, új dinamikát, új energiát csak új tagoktól remélhetünk. Szerbia a legjobb jelölt erre. Ha valaki meg akar győződni arról, hogy mit tud adni Szerbia az európai gazdaságnak, akkor javaslom, hogy két-három hónap különbséggel látogasson el egymás után kétszer Belgrádba, és akkor látni fogja azt a fejlődést, amit Szerbia adni tud az Európai Uniónak. Ezért mi a magyar érdekektől vezettetve, a szerb érdekektől vezettetve és az Európai Unió közös érdekeitől vezettetve mindent meg fogunk tenni a jövőben is, hogy minél hamarabb egy unióban lehessünk Önökkel, szerbekkel.

Mélyen tisztelt Elnök Úr!

Köszönöm szépen a mai munkát!

KÖVESSEN
Megosztás

További hírek