A magyar kormányfő kedden Budapesten munkalátogatáson fogadta Milojko Spajicot, Montenegró miniszterelnökét, akivel két, egy infrastruktúrafejlesztési, valamint egy távközlési, információtechnológiai egyezményt írtak alá.
Orbán Viktor azt mondta, Magyarországnak kulcskérdés, mi van délen, és szinte szomszédjának tekinti Montenegrót, amely stratégiai partnerévé vált Magyarországnak a most aláírt megállapodásokkal. Hozzátette: a dokumentumok aláírása másfél-kétéves tárgyalási folyamatot zár le és a két ország kapcsolatait magasabb szintre emeli.
A kormányfő elmondta, a magyar külpolitika pragmatikus és azt tartja céljának, hogy barátokat gyűjtsön, különösen igaz ez, ha Magyarország régiójáról van szó.
Montenegró a mi régiónk, illetve mi Montenegró régiójához tartozunk – fogalmazott.
Orbán Viktor közölte, a rendszerváltás óta NATO és az európai integráció miatt Magyarország mindig csak nyugatra nézett, de most, hogy ott már elfoglalta a helyét, nem szabad elfelejtkeznie a földrajz többi irányáról sem.
Montenegrónak nem a mérete, hanem a földrajzi helyzete a fontos, kulcspozícióban lévő ország, amely nélkül nem stabilizálható a Balkán és nem lehet létrehozni az észak-dél közötti kereskedelmet és gazdasági együttműködést sem. A megépítendő vasútvonalakat, autósztrádákat nézve látható, hogy a két ország együttműködésében az infrastruktúrafejlesztés lesz a legfontosabb a jövőben – jelentette ki.
Hozzátette: a kormány azt akarja, hogy Magyarországról ne csak Trieszt irányába lehessen elérni a tengert, hanem el lehessen érni dél-délkeleti irányba is, azaz Szerbián keresztül Montenegróban.
Megjegyezte, a két ország gazdasági kapcsolatai dinamikusan bővülnek, a forgalom 100 millió euró fölé ment tavaly, továbbá vannak jelentős magyar multicégek, amelyek már Montenegróban is megjelennek.
A közös perspektíva, ami bennünket összeköt, az az Európai Unió – jelentette ki.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy Magyarország továbbra is támogatja Montenegró uniós csatlakozását; a balkáni ország 15 éve vár arra, hogy az EU tagjává váljon úgy, hogy minden egyes, a tagsághoz szükséges feltételt réges-rég, „csuklóból” teljesített.
Ez egy nyugati kultúrával rendelkező, az európai kultúrát és szabályozásokat jól ismerő, élő nyugati kapcsolatokkal rendelkező ország, amely képes arra, hogy bármely tárgyalási fejezetet rekordgyorsasággal lezárjon, ha az unió oldaláról van fogadókészség – mutatott rá.
A miniszterelnök elmondta, Montenegró uniós tagságának ma egyetlen akadálya van, az Európai Unió, már régen belül kellene lenniük, ez csak Brüsszelen múlik.
Közölte azt is, hogy a tagállamok körében is nagy szimpátiát élvez Montenegró, ugyanakkor mindenki – valamilyen nem érthető okból – elfogadja, hogy „itt egy ország, amelyre szükségünk volna, amely jönni akar, amely látja az unió sok keservét és baját, mégis az unióhoz akar kapcsolódni, és mi pedig ahelyett, hogy ezt fogadnánk, inkább lassítjuk és halogatjuk”. Ez nem észszerű magatartás – mondta, jelezve, Magyarország továbbra is támogatja Montenegró csatlakozását.
Úgy összegzett, Montenegró nemcsak olyan ország, amely fontos helyen fekszik, hanem nagy kultúrája, történelme van is van és fontosak számára a nemzeti érdekek, kultúra, „az ilyen partnerek igazából fekszenek nekünk.”
A sajtótájékoztatón Milojko Spajic, Montenegró miniszterelnöke hangsúlyozta: ők is „szinte szomszédos országnak” tekintik Magyarországot, amellyel régóta szeretnék elmélyíteni az együttműködést.
A politikus köszönetet mondott a hazájának az európai uniós csatlakozás folyamatában nyújtott magyar támogatásért, kiemelve, hogy napi szinten érzik a Budapestről érkező segítséget.
Milojko Spajic a két ország és népeik közötti kapcsolatok szempontjából fontosnak nevezte a most aláírt megállapodásokat, kiemelve, hogy a következő hónapokban, években látszik majd meg azok eredménye.
A politikus reményét fejezte ki, hogy a most aláírt egyezmények következtében további beruházások, kereskedelmi, gazdasági lehetőségeket nyílnak meg, és mindez hozzájárul Montenegró fejlődéséhez és a két állam közötti kapcsolatok bővüléséhez.
Milojko Spajic kiemelte: nem lehet jó köz- és vasúti infrastruktúra nélkül fontos turisztikai, gazdasági projekteket végrehajtani.
Az infrastruktúra fejlesztése számunkra elsődleges – fogalmazott a montenegrói miniszterelnök, örömüknek adva hangot amiatt, hogy a hazája számára fontos piacot jelentő Magyarország e téren is partner.