Megosztás

Gazdasági öngyilkosság Ukrajna uniós csatlakozása 

Budapest, 2025. május 9., péntek (MTI) – Gazdasági öngyilkosságnak nevezte Ukrajna európai uniós csatlakozását a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Orbán Viktor azt mondta, ha Brüsszel keresztül tudja vinni az orosz energiahordozók importtilalmát, akkor pillanatok alatt a magyar családok kétszer annyit fognak fizetni a gázért és a villanyért, mint korábban.

A kormányfőt kérdezték XIV. Leó pápa megválasztásáról, amiről elmondta, szerinte az új pápa nem észak-amerikai, ha ott is született, Peruból jött, és valószínűleg folytatója lesz annak, amit Ferenc pápa elkezdett. Nagy változásokra nem számítok – tette hozzá

Azt mondta, mindenkinek a saját egyházán belül szüksége van valamilyen lelki vezetőre. A modern világ ezt próbálja pótolni pszichológusokkal, „de valójában, amire igazán szükségünk van, az nem az, hogy kezeljen bennünket valaki, hanem arra, hogy legyen lelki vezetők”.

Hozzátette, a katolikusok biztos ekként tekintenek a Szentatyára, de a reformátusoknak sem mindegy, ki a pápa, mert szükségük van erkölcsi és hitbéli biztos támpontra a mostani zavaros világban, amikor a keresztény értékek folyamatos támadás alatt állnak.

Orbán Viktor kijelentette, Magyarország nem támogatja Ukrajna uniós csatlakozását, a gyorsított csatlakozását pedig végképp nem.

A döntés megszületett, Magyarország ellenében – mondta, kitérve arra is, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök is gazdasági öngyilkosságnak tartja az ukrán uniós csatlakozást.

Hozzátette, az európai vezetők úgy döntöttek, elsősorban az Európai Néppárt, hogy folytatni kell a háborút, a szankciókat fent kell tartani, az orosz energiát teljesen ki kell szorítani Európából, aztán az európai gazdasággal lesz, ami lesz.

Közölte, Magyarország ezzel szemben a békéért dolgozik: ha béke lenne, akkor ki lehet dobni a szankciókat, majd olcsóbb lesz az energia, és lendületet kap a gazdaság, így könnyebb lesz a családoknak.

Elmondta, ez a kérdés kiélezi a belpolitikai vitákat, mert kétfajta párt van Magyarországon: vannak, amelyek követik az európai vezetők döntését, ilyen a DK, a Tisza, és vannak a nemzeti alapon álló pártok, mint a kormánypártok, amelyek ellent mondanak ennek.

Orbán Viktor hangsúlyozta: Magyarország hatalmas erőfeszítéseket téve meg tudta oldani, hogy az orosz energiával szembeni szankciók ellenére a legolcsóbb, vagy a második, harmadik legolcsóbb energiaárat fizetik a magyar családok az EU-ban. Jelezte: egy Kádár-kocka rezsiköltsége egy fűtési szezonban körülbelül 260-280 ezer forintot, ez Szlovákiában 480 ezer forint körül van, Lengyelországban pedig 880-900 ezer forint körül.

A miniszterelnök rámutatott: az orosz gáz és olaj kitiltása Európából ugyanakkor azzal járna, hogy megemelkedik az ár, Magyarország eddig ugyanis Oroszországból szerezte be olcsóbban az energiát, de ha ettől eltiltanak bennünket, akkor Magyarországnak a külföldről vásárolt energiáért körülbelül 600-800 milliárd forinttal kell többet fizetnie. Ennyi ma körülbelül az az összeg, amivel a rezsicsökkentésen keresztül a kormány támogatja a családokat – tette hozzá.

„Ha ezt Brüsszel keresztül tudja vinni, akkor pillanatok alatt a családok kétszer annyit fognak fizetni a gázért és a villanyért, mint korábban”. Ezért a következő hetekben, hónapokban súlyos küzdelmek várnak Magyarországra, személyesen rá is Brüsszelben, mert meg kell harcolniuk azért, hogy a magyar háztartásokat ne kényszerítsék arra, hogy kétszer annyit fizessenek az energiáért, a rezsiért, mint korábban – mondta Orbán Viktor.

Kijelentette, ebben az ügyben csak a Mi Hazánkra, a Fideszre és KDNP-re lehet számítani, amelyek ellenállnak ennek a brüsszeli döntésnek, viszont a DK és a Tisza Párt – amelyeket Magyarországról érkező „brüsszeli pártoknak” nevezett – támogatja ezt.

Hangsúlyozta: szövetségeseket kell gyűjteni, és jogilag is fel kell készülni, mert az a terv, hogy az EU-ban kijátsszák az eddigi, egyhangúságra épülő döntést, és ezt megkerülve minősített többséggel is dönthessenek ebben a kérdésben.

„Ehhez a harchoz nekem erőre és segítségre van szükségem” – jelentette ki a kormányfő, aki mindenkit, aki segíteni akar a kormánynak, hogy jól harcolhasson az alacsony rezsi megvédése érdekében Brüsszelben, arra kért, hogy vegyen részt a Voks 2025 szavazáson. Jelezte: az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló Voks 2025 közvetlen összefüggésben van az energiaárakkal és a rezsicsökkentéssel.

Közölte, aki az Európai Néppártban van, annak el kell fogadnia azt, amit az Európai Néppárt mond, a háború, Ukrajna uniós csatlakozása, a migráció és a gender ügyében is.

Orbán Viktor mindezt arra reagálva mondta el, hogy a Tisza Párt elnöke a héten az Európai Néppárt elnökének címzett nyílt levelében azt írta, hogy nem ért egyet Ukrajna gyorsított eljárásban történő uniós csatlakozásával.

A kormányfő kiemelte: nehéz komolyan venni bárkinek a véleményét, ha előzőleg eljátszotta a szavahihetőségét. Emlékeztetett: ugyanaz a pártvezető, aki azt mondta, hogy nem megy Brüsszelbe, és felszámolja a mentelmi jogot, most éppen Brüsszelben ül, és a Magyarországon elkövetett bűncselekmények okán beadott mentelmijog-felfüggesztést ellenezve, a mentelmi jogot használva folytatja a politikát.

Hangsúlyozta, hogy belülről ismeri az Európai Néppártot, „mondhat a Tisza Párt, amit akar”. A Fidesz hosszú éveken keresztül volt tagja az Európai Néppártnak, még Helmut Kohl hívta meg oda az 1990-es évek végén, 2000-es évek elején, és azért hagyták ott, mert a migráció ügyében rájuk akarták kényszeríteni a német vagy brüsszeli álláspontot. Aki az Európai Néppártban van, annak el kell fogadnia azt, amit az Európai Néppárt mond – figyelmeztetett Orbán Viktor.

Ráadásul az Európai Néppárt be is jelentette, hogy Magyarországon kormányváltást akar, és egy olyan kormányt fog hatalomra segíteni, amely Brüsszel politikáját, a Néppárt politikáját be fogja tartani. Ez ma azt jelenti, hogy támogatni kell a háborút, föl kell venni Ukrajnát, el kell fogadni a migrációt, és genderügyben is el kell fogadni az európai főáram álláspontját – jegyezte meg.

Aki a Néppártban van, ezt képviseli. Akármit mond, akármit ír, akármit beszél – közölte.

Orbán Viktor reagált arra is, hogy csütörtökön Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció eddigi vezetője bejelentette: távozik a közéletből. A kormányfő elmondta: a DK a Tiszával vív „élet-halál harcot”, nem a kormánnyal. „A DK-kormány meccs, az eldőlt, azt a választópolgárok 4-5 alkalommal már eldöntötték” – fogalmazott. Itt a küzdelem valójában az ellenzéki vezető szerepért és túlélésért zajlik, és a DK-sok úgy gondolták, hogy Gyurcsány Ferenc távozásával jobb esélyeik vannak – értékelt. Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára válásával kapcsolatban Orbán Viktor együttérzését fejezte ki, azt magánügynek tartja.

Orbán Viktor a Tisza Párt által csütörtökön nyilvánosságra hozott, 2023-as hangfelvételre reagálva azt mondta: azon a kormány hivatalos álláspontja hallható. A kormánynak az az álláspontja, hogy a békéhez erő kell, a békéhez hadsereg kell. Nekünk olyan hadsereg kell, amelyik kész és képes harcolni Magyarország szabadságért és függetlenségéért, ha támadás ér bennünket. Tehát nekünk nem egyenruhás munkavállalók, hanem harcosok kellenek – hangsúlyozta.

Orbán Viktor hozzátette, hogy sokkal zavaróbb a volt vezérkari főnök szerepvállalása egy ilyen „kutyakomédiában”. Felidézte, hogy csütörtökön olyan adatok is nyilvánosságra kerültek, amelyek megvilágítják Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnöki felmentésének igazi okát: „nem éreztem biztonságban a magyar hadsereget, mert úgy láttam, hogy a vezetés, az ukránpárti, ahelyett, hogy magyarpárti lenne”. Kiemelte, ez egy tévedés, és ezt nem a hadsereg vezetése, hanem az ország irányításáért felelősséget viselő politikai vezetés dönti el. „És a mi politikai döntésünk az, megfelelő elemzésekre építve, hogy Ukrajna támogatása ebben a háborúban és aztán később az európai tagsági folyamatban is ellentétes Magyarország érdekével” – közölte a miniszterelnök.

Ruszin-Szendi Romuluszra visszatérve emlékeztetett: ha egy tábornokról kiderül, hogy a Honvédkórházban közpénzen szívatja le a zsírját, hogy jobban fessen, akkor az ember eltűnik, mert ez egyszerűen vállalhatatlan dolog. Most ehhez képest beáll a politikai élet közepébe, és megtámadja a magyar politikai vezetés nemzeti érdeket védő politikáját, katonapolitikáját – jegyezte meg.

A miniszterelnök úgy összegzett, a politikai vita Magyarországon ma arról szól, hogy ukránbarát vagy magyarbarát kormány lesz-e 2026-ban; a 2026-os év kérdése, amire a költségvetésnek is válaszolni kell úgy hangzik: Ukrajnába megy-e a magyarok pénze. „Egészen mások a pénzügyi lehetőségeink, ha a magyarok pénzét Brüsszel elküldi Ukrajnába vagy kötelez bennünket arra, hogy mi, innen Budapestről küldjünk pénzt Ukrajnába, és egészen mások a lehetőségek, ha ezt el tudjuk hárítani” – fogalmazott a kormányfő.

A költségvetés abból indul ki, hogy 2026-ban is nemzeti kormánya lesz Magyarországnak, olyan kormánya, amely nem küld pénzt Ukrajnába, nem küld fegyvert Ukrajnába és az Európai Unióból Ukrajnába küldött pénzek ügyében is megvédi a magyar érdekeket – mondta Orbán Viktor.

Leszögezte: költségvetés kiindulópontja, hogy nemzeti és magyarbarát kormány lesz 2026 után, tehát „nem megy a magyarok pénze Ukrajnába, hanem itt fogjuk elkölteni és felhasználni”.

Közölte: a költségvetés sokat vállal a családtámogatások ügyében. Családpolitikai célra 4800 milliárd forintot fordítanak, a rezsicsökkentésre 800 milliárdot, a nyugdíjasokra 7700 milliárdot, kifizetik a hathavi fizetéssel megegyező fegyverpénzt, amelyre 450 milliárdot költenek, folytatódnak a tanárbéremelések, a száz gyár helyett 150-et építenek, ami el fog vinni 5050 milliárd forintot, miközben növelik az oktatásra fordított összeget és az egészségügyre is 280 milliárd forinttal több, 4000 milliárd körüli összeg jut – ismertette, optimistának, háborúellenesnek és ambiciózusnak nevezve a büdzsét.

A miniszterelnök az árrésstopról szólva azt mondta: óriási háborús inflációs sokk érte Magyarországot, a Bokros-csomag óta nem volt ekkora. Az egy rossz gazdaságpolitika eredménye volt, most pedig a háború miatt „vágott bennünket gyomorszájon” a magas infláció – magyarázta.

„Most ezzel birkózunk, és próbáljuk az árakat visszarángatni a földre”, mert jónéhány területen indokolatlanok az áremelések, azok mértéke – emelte ki. Hozzátette: ezzel „kizsebelik” a magyar családokat, lényegében elveszik a pénzüket.

Ezt nem lehet megengedni, a kormány azért van, hogy megvédje az embereket – jelentette ki Orbán Viktor.

A kormányfő úgy látja, hogy az élelmiszereknél működik az árrésstop rendszere, amikor azt mondják meg, hogy a beszerzési árra mekkora árrést tehet rá legfeljebb a kereskedő. Ezzel megakadályozzák a további áremelést, aki meg „nagyon elszaladt”, azt „visszahozzák”.

Orbán Viktor hangsúlyozta: a családokat nemcsak a magas élelmiszerárak „gyötrik”, hanem bizonyos háztartási cikkek „eszementen elszabadult, magas ára” is. Ezért arról döntöttek, hogy 30 háztartási cikk kategóriában, több ezer termék esetében a kereskedők árrése nem lehet több, mint 15 százalék – mondta a miniszterelnök, hozzáfűzve, hogy reményei szerint ez nagy árcsökkenéseket indít majd el.

KÖVESSEN
Megosztás

További hírek