Megosztás

Agresszív és ellenséges nyilatkozatok jönnek Kijevből

Pozsony, 2025. január 21., kedd (MTI) – Agresszív és ellenséges nyilatkozatok jönnek Kijevből – mondta a miniszterelnök kedden Pozsonyban sajtótájékoztatón a leállított gáztranzittal összefüggésben, miután tárgyalt Robert Fico szlovák kormányfővel. Orbán Viktor az új amerikai elnök hivatalba lépésére utalva azt is elmondta, „tegnap óta mi vagyunk a főáram, mi vagyunk a mainstream”.

A magyar kormányfő kérdésre válaszolva a gáztranzit ügyéről azt mondta, az agresszív és ellenséges nyilatkozatokkal ezt a kérdést nem lehet megoldani. Kijev már nem ül olyan biztosan a nyeregben, hogy ezt megengedhesse magának, olyan változások zajlanak a világban, amelyek Kijev ellenében dolgoznak – fogalmazott.

Hozzátette, „ha agresszívek maradnak és ellenségesek, pórul fognak járni. A végén még felidegesítenek bennünket és ellenlépéseket fogunk tenni”.

Jelezte, teljes mellszélességgel támogatja Robert Fico erőfeszítéseit, hogy tárgyalásos úton találjon megoldást a gáztranzit nehéz ügyére, hiszen a leállított gáztranzit nemcsak Szlovákiát, hanem Magyarország érdekeit és az egész régió ellátásbiztonságát veszélyezteti.

Elmondta, elfogadhatatlan, ahogy ma a kijeviek megpróbálják irányítani és alakítani a közép-európai országokkal való kapcsolatot. Mi megadjuk a tiszteletet, de elvárjuk, hogy nekünk is adják meg a tiszteletet, és ha felvetünk egy komoly kérdést, álljanak rendelkezésre, hogy azt meg tudjuk vitatni, ahogy az Európában szokás – hangsúlyozta.

Orbán Viktor azt mondta, akármit is mond Brüsszel Ukrajna uniós tagságáról, annak elfogadásához a tagállamok egyhangú döntése kell, arról Magyarország és Szlovákia is dönteni fog. Hiába gondolja azt Ukrajna, hogy jól fekszik Brüsszelben a mostani vezetésnél, „mi vagyunk a tagok Brüsszelben, ők meg jelentkezők” – tette hozzá.

Közölte azt is, az ukránok nem viselkedhetnek úgy, mintha a világ, Pozsony, Budapest úgy táncolna, ahogy ők fütyülnek, lehet, hogy az amerikai demokrata kormányzat idején ez így volt, de ennek vége van, most egy új, egy békekorszak jön. Az a benyomása – folytatta – , Kijev még nem szembesült azzal, hogy radikálisan megváltoztak az erőviszonyok és komolyan kell venni a közép-európai országokat.

A magyar miniszterelnök Ukrajna NATO-tagságáról azt mondta, az nincs napirenden és nem is lesz, mert sohasem lesz egyhangú támogatás mögötte.

Azt mondta, az orosz-ukrán háborúnak az az oka, hogy az oroszok világossá tették: háború és katonai támadás árán is készek Ukrajna NATO-tagságát megakadályozni. Ukrajna NATO-tagsága azonnali, közvetlen, teljes háborút jelent Oroszországgal szemben – tette hozzá.

Magyarország ezt nem akarja, mindent meg kell tenni, hogy béke legyen, az ukrán NATO-tagság pedig egyenlő a háborúval, ezért Magyarország nem támogatja – összegzett.

Kitért arra is, hogy ha Ukrajna ma csatlakozna az EU-hoz, azzal tönkretenné Magyarországot. Az EU-nak nincsen pénze, hogy Ukrajnát felvegye az unióba, és „mi nem akarjuk tönkretenni a saját hazánkat” – mondta, közölve azt is, ezzel a magyar agrárgazdálkodók tízezrei mennének tönkre és a most az EU-ban gazdaságfejlesztésre rendelkezésre álló forrásokat mind oda kellene adni Ukrajnának.

Közölte, tárgyalni érdemes Ukrajna uniós tagságáról, de a csatlakozás hosszú évekig, évtizedekig nem lezárható folyamat.

Az uniós tagság kapcsán is felhívta a figyelmet arra, hogy arról a tagállamok döntenek, ezért az nem fog menni, ha Ukrajna magára haragítja a szomszédos országokat. Az, aki sérteget, aki úgy beszél, mintha a szolgái lennénk, azok tagságát a magyar képviselők biztos nem fogják megszavazni. Ha Ukrajna jót akar magának, akkor rendezze a viszonyát Szlovákiával, Magyarországgal, adja meg a tiszteletet, viselkedjen úgy, ahogy egy európai uniós tagjelöltnek viselkednie kell – mondta.

A Robert Ficóval folytatott megbeszéléséről azt mondta, ahhoz nem fér semmi kétség, hogy Szlovákia és Magyarország is a NATO, illetve az Európai Unió tagja, és ez így is marad. Magyarországon mindkét kérdésről népszavazás döntött, így a kormánynak azokat nincs lehetősége és szándéka sem megváltoztatni – jegyezte meg.

Orbán Viktor azt mondta, a magyarokat szokták úgy leírni, mint akik elszigetelődtek a nemzetközi politikában, ehhez képest „tegnap óta mi vagyunk a főáram, mi vagyunk a mainstream”, „visszatértünk a történelem főutcájára”. A nyugati főáram békepárti, családbarát és migrációellenes, ez az új főáram – hangsúlyozta.

A miniszterelnök rögzítette, Magyarországnak továbbra is az az érdeke, hogy a háború minél hamarabb véget érjen.

Véleménye szerint Brüsszelben nem látják, milyen gyorsan megváltozott minden, Brüsszel továbbra is háborúpárti politikát folytat, ideje lenne azonban kijózanodnia, „de Brüsszel még a ráivás fázisában van”, kell még némi idő, hogy alkalmazkodni tudjanak az új helyzethez.

Rossz hírnek tartja, hogy Brüsszel továbbra is folytatni akarja a háborút és a szankciós politikát. Alacsony energiaárak kellenek, de amit ma Brüsszel és Kijev csinál, felhajtja az energiaárakat – közölte.

Kitért arra is, hogy a háború után sem lesz könnyű megtalálni a helyes politika irányát Ukrajnával kapcsolatban, mert „ott hatalmas mennyiségű fegyver lesz kint”, amely kockázatot jelent a szomszédos államoknak.

Az a veszély is fent fog állni, hogy a Magyarországnak és a Szlovákiának járó pénzeket Brüsszel átirányítja Ukrajnának – mondta, hozzátéve, az érdekek megvédéshez, regionális együttműködésre lesz szükség.

Orbán Viktor értékelése szerint régen voltak olyan sikeresek a magyar-szlovák kapcsolatok, mint most; Szlovákia lett Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere Németország után.

Elmondta, hidakat építettek, határátkelőhelyeket nyitottak, összekapcsolták a villamosenergia-hálózatokat, valamint a földgáz-konnektorokat, amelynek kapacitását most mintegy egymilliárd köbméterrel növelik.

KÖVESSEN
Megosztás

További hírek