A Polgári Magyarországért Alapítvány által évről évre szervezett kötcsei találkozó helyszínén Orbán Viktor azt mondta: új világgazdaság jött létre az elmúlt időszakban, ehhez alkalmazkodni kell, és új gazdaságpolitikára van szükség. A találkozón arról beszél, hogy ez a gazdaságpolitika milyen legyen – tájékoztatta a miniszterelnök az újságírókat.
Ennek a gazdaságpolitikának „a szíve közepe és lényege” a gazdasági semlegesség, mert meggyőződése, hogy gazdasági sikert Magyarországon a gazdasági semlegesség hoz majd – fogalmazott.
Ebben az évben a magyar gazdasági növekedés Európa első harmadában van – jelentette ki Orbán Viktor kérdésre válaszolva. Hozzátette: ezzel nem elégedett, akkor lesz az, ha a magyar növekedés Európában az első lesz. Három-öt százalék közti növekedést szeretnének elérni, ez pedig nem lehetetlen a következő évben – mondta.
Arról is beszélt, hogy a reptér a nemzeti vagyonnak a visszavásárlása. A Vodafone megvásárlása pedig történelmi lépés, hogy Magyarországnak legyen magyar kézben lévő infokommunikációs, telekommunikációs, nagy nemzetközi erejű cége.
„Ezek mind fontos, szükséges lépések” – jegyezte meg.
Orbán Viktor kijelentette: „a mostani állapotunk jól mutatja”, hogy időben megéreztük, hogy a blokkosodás helyett inkább egy egységes világgazdaság minden fontos szereplőjével ápolt jó kapcsolat adhat megoldást a magyar gazdaságnak.
A jegybank és a kormány közötti vitákról elmondta: a gazdaságról mindig lesznek viták, mert van, aki egyfajta módon, mások meg másfajta módon képzelik el a jó gazdaságot. A jegybank és a kormány között viszont ne legyen vita.
„Ha van vita, annak megvannak az okai, erről Orbán Balázs világosan beszélt”- mondta a politikai igazgató korábbi nyilatkozatára utalva, amely a jegybankelnök és a gazdaságirányításért felelős miniszter személyes jellegű vitájáról szólt.
A magyar egészségügy helyzetéről szóló kérdésre a kormányfő azt válaszolta, hogy 8 ezerrel több orvos van most, mint 2010-ben. Megemelték a béreket, a klimatizált helyiségek száma minden évben nő.
„Tehát minden évben megyünk előre az egészségügyben is”, de természetesen nem értünk a munka végére
– tette hozzá.
A Fidesz és a polgári jobboldal állapotáról Orbán Viktor felidézte: 45 százalékot kaptak az európai parlamenti választáson, ami a legjobb európai eredmény, ezzel listavezetők. „Mi vagyunk Európa legerősebb politikai szervezete”. Hozzátette: az utánuk következő legerősebb párt 30 százalékot szerzett. „Hol írjam alá ’26-ra ezt?” – tette fel a kérdést, köszönetet mondva a fiataloknak a támogatásért.
Arra a kérdésre, hogy mennyire tartja etikusnak, hogy a vejéhez köthető cégektől vásárolt több mint 500 milliárd forint értékben irodaházat az állam, a kormányfő azt mondta: „az az etikus, hogyha betartjuk a szabályokat; minden szabályt”.
Az európai uniós pénzek kérdésére Orbán Viktor azt válaszolta, hogy „ott van 12 milliárd a számlánkon”. Arról beszélünk, hogy nincsenek EU-s pénzek,”hogy a fészkes fenébe ne lennének?” – tette hozzá. A 12 milliárd euró arra vár, hogy bevonjuk a magyar gazdaságba.
„Én meg arra várok, hogy a kiírt pályázatokat a magyar vállalkozók megvalósítsák, a költségvetés kifizesse, és mi utófinanszírozva azt megkapjuk. Tehát ma nem az a helyzet, hogy nincsen pénz, hanem ott van a pénz, csak nem tudjuk elég gyorsan bevonni” – fűzte hozzá. Megjegyezte: a hétéves uniós költségvetésnek a leggyorsabb forrásfelhasználó országa első vagy második helyen a 27-ből éppen Magyarország. „Tehát óvatos lennék még a kritikával is” – mondta Orbán Viktor, megjegyezve: a 12 milliárd euró hosszú évekig ki fog még tartani.
A kiszivárgott béketerve kapcsán Orbán Viktor elmondta: ha az unió akkor elfogadta volna bármelyik elemét a javaslatnak, ma sokkal kevesebb lenne a baj.
Egyébként a békemisszió nem ért véget. Egész nyáron dolgoztam rajta, nemzetközi munkát végzünk, lesznek látványos kezdeményezések, amelyek már szeptember hónapban megjelennek
– tette hozzá.
A külpolitika lényegét a miniszterelnök barátságok és szövetségek építésében látja. Az, hogy két ország egymással nincs jó viszonyban, nem zárja ki, hogy Magyarország mindkettővel jóban legyen. Magyarországnak az az érdeke, hogy a világgazdaság ne essen szét blokkokra – emelte ki a kormányfő.
Magyarország egyszerre tud jóban lenni az amerikaiakkal, a kínaiakkal, a japánokkal, az arabokkal, meg az Európai Unióval. Mi egy szuverén ország vagyunk – hangsúlyozta Orbán Viktor.
Arról, hogy a moszkvai HEPA-irodához köthető cég a szankciók kijátszásával rádiótelefonokat vitt volna be Oroszországba, a miniszterelnök azt mondta: a magyar nemzetbiztonság ezzel kapcsolatban semmilyen problémát nem jelzett.
A kormányfő a vasút és a kórházak állapotáról szóló kérdésre válaszolva jelezte: a leghatékonyabb miniszterük felelős a közlekedésért, aki bevezette az országbérletet, az egészségügyért felelős államtitkár pedig korábban maga is kórházigazgató volt.
Arra a kérdésre, hogy fog-e vitázni Magyar Péterrel Strasbourgban, Orbán Viktor azt mondta: ő nem európai parlamenti (EP-) képviselő, viszont eleget fog tenni a soros elnökségből fakadó kötelezettségnek, és az EP minden képviselőjének rendelkezésére fog állni.
A médiának nyilatkozó miniszterelnök beszédét néhány tüntető zavarta meg, akiket az újságírók intettek csendre, hogy Orbán Viktor válaszolhasson a kérdéseikre.