Megosztás
A kárpátaljai Visk Budapest szívében
- Lévai Anikó
- Forrás: Kárpátalja.ma - Váradi Enikő
Október 13-án a budai várban a Magyarság Háza adott otthont az egykori koronavárost, Visket bemutató kiállításnak Visk − élő hagyományok címmel. A tárlaton a községben élő népi építészettel, csuhéfonással, a településre jellemző hímzésekkel, valamint Kun-Kovács László Kossuth-díjas fotóművész Viskről készült képeivel ismerkedhettek a látogatók.
A szervezők elmondása alapján az alapötlet az volt, hogy a már korábban elindult sorozatnak megfelelően tematikus napot szentelnek egy-egy településnek vagy régiónak. A választás a Bánságot bemutató első rendezvény után a kárpátaljai Viskre esett.
Az ünnepi megnyitó előtt Orbán Ágnes Viskről készült dokumentumfilmjét tekinthették meg az érdeklődők, mely által megelevenedett a község, annak több száz éves hagyománya. S a filmben látható interjúalanyok által a nagyérdemű számára a viski gondolkodásmód és tartás is átláthatóbb értelmet nyert.
A kiváló rendező filmjének bemutatását követően Csibi Krisztina, a Magyarság Házának igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket, aki a Tisza bölcsőjénél fekvő településről elmondta: „E néhány hét alatt az a benyomásunk alakult ki, hogy a világ tele van viskivel, egykori viskivel, vagy Visk iránt elkötelezett emberekkel. Valami van ebben a településben, hogy a szellemi kisugárzásával képes sokakat megmozgatni, aki elment, az is visszajár népzenei és néptánctábort tartani, kézműves-foglalkozásokat vezetni, vagyis életben tartani a hagyományokat, bővíteni a tudást” – fogalmazott az igazgató. Amint mondta, a kiállítással az volt a céljuk, hogy bemutatva egy külhoni magyar települést, megmutassák az ott élő szokásokat, hagyományokat, ezáltal közelebb kerülve az ott élők gondolkodásához. „A kiállítás úgy szerveződött, mint egy szép kerek terítő, mindig hozzákötöttünk még egy diszítő sort, még egy mintát” – mondta el Csibi Krisztina.
A tárlatot dr. Grezsa István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja kormányzati koordinációjáért felelős kormánybiztos nyitotta meg. Elmondta, hogy Visket olyan településnek ismeri, ahol megvalósulni látszik a magyar megmaradás parancsa. Ez a parancs a népzenei, néptánchagyományban, de a református és katolikus gyülekezetek lelkületében is ott él. „Ez a büszke koronaváros sok mindent megőrzött nekünk. A viskiek ma egy építő munka kezdetén járnak. A jövőben éppúgy, mint eddig, minden segítséget megadunk Visknek és Kárpátalja minden polgárának, hogy megéljék magyarságukat” – mondta el a kormánybiztos.
A viski Takács Dóra előadásában Czébely Lajos viski költő Györkérszakadás előtt című versét hallgathatták meg az egybegyűltek. Ezt követően Ötvös Sándor, a kiállítás rendezője Czébely Lajos tanár, református kántor, helytörténész, a kiállítás szakmai tanácsadójának üdvözlő szavait tolmácsolta, aki családi okok miatt nem lehetett jelent a rendezvényen.
Sari József, a KMKSZ Felső-Tisza-vidéki Középszintű Szervezetének elnöke beszélt diákkori éveiről, a kárpátaljai magyar polgárjogi mozgalomról, Fodó Sándor munkásságáról, a köréje szerveződő értelmiségi körről, a kárpátaljai hagyományok fontosságáról, azok megőrzéséről, a gyűjtő munkálatokról. Felhívta a figyelmet arra, milyen nagy dolog, hogy a Magyarság Házában, Budapest szívében itt van Visk. „Ismerkedjünk most ezen a kiállításon mindazzal az értékkel, ami nemcsak Visknek érték, hanem az egész magyar nyelvterületnek is értéke. Remélem, hogy lassan és fokozatosan minden település ellátogat majd ide” – mondta el Sari József.
A kiállítás további részében az élő népzenéé volt a főszerep, melyről Pál István Szalonna és bandája gondoskodott. A Pál család jóvoltából református kórusművek is felcsendültek, majd pedig a művészek az autentikus viski táncrend muzsikáját is megszólaltatták, közben a vetítőn némafilmként az egykori viski adatközlők táncát tekinthette meg a nagyérdemű.
Pál István Szalonna arra hívta fel a figyelmet, hogy bár közös múltunk van, és van jelenünk is, minden egyes embernek feladata, akár viski, akár nem, hogy legyen közös jövőnk is.
Az ünnepi megnyitót követően a kiállítóteremben megelevenedett az egykori koronaváros teljes látképe, Lukjanenkó Olga viski kézműves által a csuhéfonás rejtelmeibe is betekintést nyerhettek az érdeklődők.
A rendezvényen jelen volt többek között Magyar Levente külügyi államtitkár, Bacskai József, a külügyminisztérium gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára, Lévai Anikó, az Ökumenikus Segélyszervezet nagykövete. A kiállítást nagy érdeklődés övezte. A Visk – élő hagyományok című tárlat december 30-ig látogatható a Magyarság Házában.