Megosztás

A 21 pontos gazdasági program, a gazdasági semlegesség és a béke nagy löketet ad a magyar gazdaságnak 

Budapest, 2025. február 21., péntek (MTI) – Magyarország a békére vette fel a lapot – mondta a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Orbán Viktor közölte, a kormány 21 pontos gazdasági programja, a gazdasági semlegesség filozófiája és a béke nagy löketet ad a magyar gazdaságnak.

A kormányfő elmondta, korábban, ha valamilyen nehézség volt Magyarországon, akkor a kommunisták, később pedig a liberálisok mindig arra hivatkoztak, hogy az kívülről gyűrűzik be az országba, az egy világgazdasági trend. Ezt felmentésként használták arra, hogy ha ilyen nehéz a helyzet, akkor Magyarországon sem mehetnek jól a dolgok, de ez felelősségáthárítás – tette hozzá, jelezve ugyanakkor, hogy a külső hatások fontosak.

Úgy folytatta, mi az idei évben a békére vettük fel a lapot. Mi azt gondoltuk, hogy Amerikában a demokrata kormányzat megbukik, jön a Donald Trump vezette republikánus kormányzat, amely békét csinál, a béke pedig gazdasági fellendülést hoz.

Ha nem így lett volna, nagy bajban lettünk volna, mert ha az ember felveszi a lapot betlire és durchmars van a talonban, akkor nagy baj van – mondta.

Orbán Viktor közölte, jól látták előre a folyamatokat, és arra számítanak, hogy a magyar gazdaságot erőteljes pozitív külső hatás fogja érni, kívülről is fog kapni egy nagy lökést. Magyarország eddig a háborún elbukott 6,5-7 milliárd eurót – jegyezte meg.

A kormányfő azt mondta, a kormánynak megvannak a saját tervei is, és azt reméli, hogy a 21 pontos gazdasági program, a gazdasági semlegesség filozófiája és a béke együtt „egy nagy huzatot, egy nagy löketet ad a magyar gazdaságnak”. Egy nagyszerű évre számítok – jelezte.

Elmondta, a negatív külső hatás Európából jön, ott elég reménytelen a helyzet, nem látja, mitől változnának meg a dolgok, talán a béke az egész európai gazdaságra is pozitív hatást gyakorol.

Hozzátette ugyanakkor, sem Brüsszelből, sem Párizsból, sem Berlinből nem vár olyan döntést, amely pozitív hatással lenne a magyar gazdaságra.

Indoklásként elmondta, a tavaly novemberi budapesti „közös nagy fogadalmuk”, miszerint az energiaárakat le kell vinni Európában, nem teljesül. Magyarország lent tartja az energiaárakat, de „a nyugatiak nem tudnak belelépni ebbe a nagy folyóba”, nyugaton továbbra is magas energiaárakra kell számítani, az pedig megöli a gazdaságot – közölte.

Orbán Viktor úgy fogalmazott: magyarok vagyunk, „óvatos duhajok”, és a biztonság, a kiszámíthatóság határozza meg a családok gazdálkodását. Ezért is van, hogy a nők vezetik a családokat, akiknek az életösztöne alapvetően a biztonság felé mutat – jegyezte meg.

Jelezte: a magyar nem az a költekező fajta, „nem vagyunk annyira spúrok, mint a németek”, de megnézzük kétszer is, hogy mire költünk. És „ez szerintem jó” – jelentette ki.

Hozzátette: a közgazdászok viszont azt szeretik, ha az emberek elköltik a pénzüket, mert akkor forog a pénz, akkor árut vesznek, fogyasztanak, de nem csak közgazdaságtanból áll a világ.

A miniszterelnök az óvatosságot jó tanácsadónak nevezte, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a túlzott óvatosság valóban lelassítja a gazdaságot. Ezért a legjobb egy ilyen kérdésben rábízni az emberekre a döntést – emelte ki.

A kormánynak vannak szándékai, tervei, ajánlatai, programjai, és kérik az embereket arra, hogy vegyenek benne részt. Aztán, hogy részt vesznek-e benne, ők döntik el, és ez a döntés határozza meg, hogy milyen lesz a gazdaságpolitika. A józan ész a legjobb tanácsadó – fogalmazott.

Orbán Viktor azt látja, hogy tavaly nagyon óvatos volt mindenki, de idén van egy kis kiengedés, most bátrabbak az emberek. A munkáshitelt több mint tízezren veszik fel, a Demján Sándor Program pénzeit pillanatok alatt le fogják hívni, a lakhatási program elemei is megindulnak. Ezek mind arról szólnak, hogy „a gépezet mozgásba lendül ebben az évben” – közölte.

Egy mozgásba jövő, lendületbe jövő magyar gazdaságot lát maga előtt 2025-ben a miniszterelnök.

Orbán Viktor azt mondta: most sok pénz került az emberekhez, „van egy kamateső”. A napokban fizetett ki az állam 480 milliárd forintot a lakossági állampapírok kamataként.

Ezzel a pénzzel lesz valami, vagy egy másik megtakarítási formába teszik, vagy elköltik egy részét, vagy szétosztják a családban – emelte ki, fontosnak nevezve, hogy ez a pénz bekerül a gazdaságba.

Ha egy ekkora összeg kikerül az államkasszából az emberekhez, biztosan gyakorol jótékony hatást a gazdaság működésére – hangsúlyozta a miniszterelnök.

A kormányfő megjegyezte: márciusban további 300 milliárd forintnyi kamatot fizetnek ki.

Ezek a források összességében 800 ezer számlatulajdonoshoz, 800 ezer családhoz mennek, ami a tízmilliós magyar népesség tekintélyes részét érinti. Nem beszélve a minimálbér-emelésről, az infláció mértékét meghaladó béremelésekről – tette hozzá Orbán Viktor.

A tavaszi politikai idény legfontosabb feladata, hogy feltárják, hogyan próbálták amerikai pénzből befolyásolni a magyar közvéleményt, és ez ellen védelmi mechanizmust kell kiépíteni – jelentette ki a miniszterelnök.

Orbán Viktor emlékeztetett: az új amerikai kormányzat nyilvánosságra hozta azt a sok ezer adatot tartalmazó ténylistát, hogy hogyan, kiket, milyen eszközökkel finanszíroztak az elmúlt években az Amerikai Egyesült Államok költségvetéséből azért, hogy más országokat befolyásoljanak. Hozzátette: ebben „vastagon benne vagyunk mi is”, Magyarországra is dőlt a pénz „magukat civilnek tartó szervezetekhez, a médiavilághoz, újságírókhoz, politikusokhoz”.

Hangsúlyozta: a tavaszi politikai idény egyik legfontosabb feladata annak a feltárása, hogyan működött ez a rendszer, hogyan befolyásoltak kormányzati, esetleg parlamenti döntéseket, közvéleményt, közéletet.

„Hogyha ezt mind értjük, akkor pedig sürgősen védelmi mechanizmusokat kell kiépíteni és működésbe hozni” – tette hozzá Orbán Viktor a rádióinterjúban, jelezve: semmilyen ellenállásra nem számít ezzel kapcsolatban, mert csak a kormányon, illetve a parlamenti többségen múlik, mennyire eltökéltek.

A miniszterelnök kijelentette: nemcsak a tényfeltárásban, hanem a védekezésben is pontosan azt kell csinálni, amit Amerikában, ahol egy jól kiépített mechanizmus működik. „Nem kell a meleg vizet föltalálni” – fogalmazott, hozzátéve, hogy megvan a „szamárvezető” ahhoz, hogyan védekezik egy komoly, patrióta, függetlenségére büszke, magát kiszolgáltatni nem akaró ország a külvilág beavatkozásaival szemben, és ezt kell átültetni Magyarországra.

Megjegyezte: szombati évértékelőjében mond majd néhány megdöbbentő és egyben nevetséges példát is a befolyásolásra. Hozzátette: sok millió, esetenként 10 millió eurót is fizettek nagy hollywoodi amerikai mozisztároknak, szórakoztatóiparbeli hírességeknek azért, hogy elmenjenek Kijevbe és támogassák az orosz-ukrán háborút, és ne a béke, hanem a háború folytatása mellett álljanak ki. Jelezte: a magyaroknak is jutott ebből a befolyásolásból bőségesen, „Perutól Kirgizisztánig” ez a nagy gépezet az egész világban bevetette a manipulációs technikáit.

Arról is beszélt, hogy értékelése szerint a kormány az elmúlt 10-15 évben négy nagy csatát vív Brüsszellel: a migráció, a gyermekvédelem, a nyugdíjak megvédése és a rezsicsökkentés védelme ügyében. Úgy értékelt: a mai globális pénzügyi rendszert, amely összehangoltan működik a világ különböző pontjain, eddig Washingtonból és Brüsszelből irányították, de a „washingtoni láb elesett”, illetve ott fordulat történt.

Orbán Viktor kiemelte, ha egy ország költségvetéséből azért fizetnek közéleti szervezeteket és szereplőket, hogy azzal befolyásra tegyenek szert, az maga a politikai korrupció.

Hozzátette: ha egy európai parlamenti képviselő vagy bármilyen ország parlamenti képviselője azért kap mindenfajta rejtett csatornákon alapítványi ösztönzést, támogatást, hogy azt képviselje, amit a megbízói elvárnak tőle, mondjuk támogassa a bevándorlást, támogassa a genderkultúrát vagy támogasson egy országot, amely háborúban áll, az maga a politikai korrupció.

Emlékeztetett arra, hogy az amerikaiak „kidobálták a csontvázakat a szekrényből”, így most elszörnyedünk, hogy micsoda titokzatos, összehangolt, a nemzeti érdekeink elleni manipuláció történt itt.

Aki azonban ebben benne volt, az most nem elnézést kér, hanem 63 nemzetközi szervezet, köztünk magyarok is, levelet írtak Brüsszelbe. „Azt mondják, hogy igaz, hogy szégyentelen praktikákat folytattunk itt az elmúlt években amerikai pénzből, de most onnan már nem jön lóvé. Hát akkor Brüsszel pótolja ezt ki. Voltak a guruló dollárok, most jön a guruló euró” – fogalmazott.

Hozzátette azonban, hogy közben egyébként mi fizetjük be a brüsszeli költségvetésbe a pénzt, Brüsszelnek nincs saját pénze, Brüsszel azoktól az országoktól szedi be a pénzt, akikkel szemben most fel akarnak lépni ezek a szervezetek.

Tehát itt kétszer van átverve a derék magyar, illetve európai polgár: nem tud róla, hogy akiket ő a közvéleményben függetlennek vagy saját véleményt képviselő személynek, szervezetnek lát, az valójában befolyásolt, megvett, fogott, finanszírozott zsoldos, ráadásul azt sem tudja, hogy az ő pénzéből fizetik, hogy őt manipulálja – figyelmeztetett.

Kiemelte: ha nem küzdünk „inunk szakadtáig”, akkor a végén a guruló dollárokat kiváltják guruló eurókkal, de ezt meg kell és meg is fogjuk akadályozni.

Ha Brüsszelből folytatódna ezeknek a szervezeteknek a támogatása, „az a brüsszeli bürokraták és Magyarország közötti, váltakozó intenzitású szerelemnek nem tenne jót. Mi például megcsalva éreznénk magunkat” – mondta Orbán Viktor.

Felhívta a figyelmet: számítani kell arra, hogy Brüsszel és a valóban szuverén, patrióta nemzetállamok közötti viták erősödni fognak.

Hozzátette: nem szabad alábecsülni a brüsszelieket. „Igaz, hogy ennek a nagy nemzetközi gépezetnek most kiütötték a washingtoni lábát, de azért fél lábbal is jól ugrál” – közölte.

Brüsszelnek sok pénze, sok hatalma, nagy befolyása van, tehát a védekezési mechanizmusokat, amiket most az amerikaiaktól át fogunk venni tavasszal, azt Brüsszellel szemben is használnunk kell – jegyezte meg.

Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy Brüsszelben sem lehet figyelmen kívül hagyni az európai emberek véleményét, például a magyarokét sem, ezért le fogjuk őket gyűrni.

Ugyanúgy valóságfeltáró vizsgálatokat kell folytatni Brüsszelben, mint Washingtonban. Ez a munka elkezdődött, csak hátrább tart, mint Amerikában – mondta.

Egy olasz tanulmány eredményét ismertetve Orbán Viktor közölte: Brüsszelből nagyon sok pénzt adtak olyan szervezeteknek, akik magukat civilnek és függetlennek mutatták itthon meg Európában, de amellett érveltek, hogy még több jogkört adjunk át Brüsszelnek a nemzeti hatáskörökből.

Az Európai Parlamentben Magyarországot gyakran támadó Guy Verhofstadt szervezete például a tényfeltáró olasz anyag szerint körülbelül 6 milliárd forintnyi összeget kapott az Európai Bizottságtól, hogy bennünket „simfoljon” – emelte ki.

Megemlítette a Polgárok, egyenlőségjogok és értékek nevű programot is, amelyre Brüsszelben másfél milliárd eurót, azaz 600 milliárd forintot szánnak, hogy kifejezetten a föderalizmust, tehát a nemzetállamoktól a jogkörök Brüsszelbe való áthelyezését támogató szervezeteket támogassanak.

Ha ez mind felszínre kerül, akkor nem lesz más lehetősége a brüsszeli vezetésnek, mint hogy mea culpázzon, beismerje, elnézést kérjen, és abbahagyja ezt a gyakorlatot. Nem mondom, hogy ez magától megy majd, ezért meg kell harcolni, de a következő egy-két évben ezt elérjük majd – összegzett a miniszterelnök.

KÖVESSEN
Megosztás

További hírek