Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Először is szeretném megköszönni Alijev elnök úrnak, hogy hazája vendégül látja ezt a fontos konferenciát. Azerbajdzsán kulcsfontosságú partner Európa számára klímacéljai elérésében, és így ideális hely a mai konferencia megrendezésére.
Múlt héten Budapest látta vendégül az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóját, illetve az Európai Tanács csúcstalálkozóját is. Közel 50 ország állam- és kormányfői gyűltek össze Budapesten, ahol a vezetők egy új nyilatkozatot fogadtak el a versenyképességről. A Budapesti nyilatkozat alakítani fogja az Európai Unió éghajlati kérdésekhez való hozzáállását is. A missziónk, hogy versenyképesebbé tegyük Európát, és a klímavédelmet is ezzel a jövőképpel közelítjük meg. Büszkék vagyunk arra, hogy Magyarország egyike volt azon kevés országnak a nagyvilágban az elmúlt években, amelynek sikerült fokoznia gazdasági teljesítményt kibocsátása csökkentésével párhuzamosan. Ebben a folyamatban nem áldozhatjuk fel iparunkat és mezőgazdaságunkat. Folytatnunk kell a zöldátmenetet úgy, hogy közben továbbra is támaszkodunk a földgázra, az olajra és az atomenergiára. A klímavédelem árát nem fizettethetjük meg a gazdáinkkal. A gazdák képezik gazdaságunk és társadalmunk gerincét. Nekik stabilitást és kiszámíthatóságot kell biztosítanunk, hogy megerősödhessenek. Nem róhatunk irreális kvótákat és bonyolult szabályokat a gazdákra és cégekre; ehelyett gyakorlati támogatást kell biztosítanunk számukra. A zöldátmenetet és az éghajlatváltozás elleni harcot nem az üzleti közösség ellenében, hanem azzal közösen kell megvalósítanunk. Egyértelmű pénzügyi garanciákra és jelentős befektetésekre van szükségünk. A nagy cégeknek pedig méltányosan hozzá kell járulniuk az éghajlat védelméhez. A klímapolitikánkat körültekintő megfontolásnak és a józan észnek kell vezérelnie, nem ideológiának, túlzott riadalomnak vagy pániknak. Az európai polgárok véleményéhez és érdekeihez kell alkalmazkodnia. Magyarországon mi is jelentős szereplőként szeretnénk pozícionálni magunkat az elektromos járművek fejlesztése és az áramtárolás terén. Továbbra is befektetünk a már így is erős nukleáris iparunkba, megnövelve annak részesedését 70 százalékra az áramszükségletünk kielégítésében. Földrajzilag pedig kulcsfontosságú szerepet töltünk be a Kelet és a Nyugat közötti energiatranzitban. Magyarország legalacsonyabb rezsiköltségeivel kiemelkedik Európában, miközben az elmúlt néhány évben az egyik legmagasabb zöldenergia-bővülést értük el. Vezető szerepet töltünk be a gazdaságilag fenntartható klímavédelemben, és az EU-országok között a negyedik helyen állunk az egységnyi megtermelt energiára jutó szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében. A jövőre vonatkozóan még ambiciózusabb célokat tűztünk ki: 2030-ra nemcsak 40, hanem egyenesen 50 százalékos csökkentést célzunk meg az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.
Szilárdan hiszem, hogy közös munkával egyensúlyba tudjuk hozni az ambíciót a pragmatizmussal, Európát az éghajlatváltozás elleni küzdelem globális vezetőjévé téve az iparunk és mezőgazdaságunk jólétének veszélyeztetése nélkül.
Köszönöm figyelmüket!