Megosztás

Orbán Viktor sajtótájékoztatója az észak-macedón–magyar kormányzati csúcstalálkozót követően

Jó napot kívánok, tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Beszélhetek magyarul, ugye? Örülünk, hogy itt lehetünk Észak-Macedóniában, köszönjük a macedón kormány meghívását, és a magyar nép üdvözletét szeretném átadni Macedónia népének, hiszen két baráti országról van szó. Az újságírók engedjék meg, hogy tájékoztassam Önöket arról, hogy kettőnk között, a miniszterelnök úr és köztem a mai volt a tizennyolcadik találkozó. Nem akarom eltitkolni azt a tényt, hogy a miniszterelnök úr pártja, a VMRO és a magyar kormányzó pártok, a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt testvérpárti kapcsolatban vagyunk egymással. Mi sosem keverjük össze a pártügyeket az államügyekkel, de az mindig jó, hogyha két testvérpárt van kormányon két baráti ország esetében, mert ez könnyíti az együttműködést, és arra számítok, hogy ez így lesz a következő években. Ennek jegyében a miniszterelnök urat és kormányát meghívtam Magyarországra, hogy a következő kormányközi csúcstalálkozó Magyarországon történhessen meg, a miniszterelnök úr által megjelölt időpontban. Több mint egy évtized után vagyok hivatalos vendég itt, az Önök országában éppen a legjobb időpontban, mert az idén ünnepeljük a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok létrehozásának harmincadik évfordulóját. Ez alkalmat ad arra, hogy elmondjam Önöknek, hogy a magyar fölfogás szerint mind a két nép hosszú történelemmel rendelkezik, és a két nép történelmét alapvetően a nemzeteink érdekében az idegen elnyomás ellen és a szabadságért folytatott küzdelem jellemzett. Hasonlóság a két ország és a két nép között az élni akarás – zárójel, ideértve az életszeretetet is – és a nemzeti büszkeség. Meg vagyok arról győződve, hogy itt is azt gondolják, amit mi Magyarországon, hogy egy ország, egy nemzet számára a nemzeti büszkeség a legnagyobb érték.

Legfontosabb témánk, ahogy hallhatták a miniszterelnök úrtól, az Európai Unióhoz való csatlakozása az Önök országának. Magyarország adja a rotációs elnökséget ebben a félévben, ezért kézenfekvő volt, hogy erről beszéljünk a leghosszabban. A magyar álláspont ismert, az egész Nyugat-Balkán térségnek a stabilitása és az európai térbe való integrálása nemcsak Magyarországnak, hanem az egész Európai Uniónak érdeke. A bővítés, egy-egy új ország csatlakozása nem probléma, nem kihívás, hanem egy óriási lehetőség. A már az Európai Unióban lévő országok, így Magyarország esetében is mindannyian láthatjuk, hogy fejlődési dinamikát vesztettek, ahogy Draghi úr elegánsan mondja a most publikált jelentésében: versenyképességet vesztettünk, de valójában elvesztette az Európai Unió a gazdasági fejlődés dinamikáját, és az egyik leginkább kézenfekvő eszköz a dinamika visszanyerésére a bővítés. Mi nem örülünk annak a körülménynek, hogy Ukrajna és Moldova csupán geopolitikai megfontolásokból egy fast track, egy gyorsítópályás megközelítést kapott, és az érdemalapú megközelítés teljesen háttérbe szorult. Mi értjük a geopolitikai megfontolásokat, azokat figyelembe is kell venni, de méltánytalan és igazságtalan, hogy azok az országok, amelyek évek óta dolgoznak, hogy érdemalapon tudjanak bekerülni az Európai Unióba, most hátrasorolást szenvednek el. Ez nem fair, nem méltányos, nem európai. Úgyhogy a magunk részéről a magyar elnökség során azt tartjuk a legfontosabbnak, hogy a Nyugat-Balkán európai uniós térségbe való integrálása napirenden maradjon, és érzékelhető lépéseket tegyünk ebbe az irányba. Ennek megfelelően szeretnénk, ha Macedónia, Észak-Macedónia integrációs folyamatát is felgyorsíthatnánk. Készen állunk arra, hogy fejezetnyitó kormányközi konferenciát, ennek hiányában pedig politikai kormányközi konferenciát tartsunk.

Ha a miniszterelnök úr megengedi, akkor mondanék néhány szót a mögöttünk hagyott néhány évről. Szóval azért a Nyugat-Balkán népei és országai többet érdemelnek, mint az az elbánás, amit ma kapnak Brüsszelből. Fölidézem, hogy ezeknek az országoknak már bent kellene lenniük az Európai Unióban. Észak-Macedónia például 2005 óta tagjelölt, Horvátországgal együtt lettek tagjelöltek. 2008-ban már kaptak pozitív választ egyszerre a horvátokkal a tagságot illetően. És azóta Horvátország bent van, Észak-Macedóniával pedig a tárgyalások sem kezdődtek el. Ez egy olyan hiba az Európai Unió részéről, amit nem tudok másnak tekinteni, mint egy történelmi léptékű hibának. És ezt a hibát még lehet tetézni, mert most arról van szó, hogy most Önöket még Albánia mögé is fogják sorolni, és hamarabb indulnak meg a tárgyalások Albániával, mint Észak-Macedóniával, amire semmilyen erkölcsi és politikai indok nem áll rendelkezésre. Nehéz öröksége a mostani kormánynak ez az igazságtalan hátratétel Európában. Magyarország készen áll arra, hogy az unfair, igazságtalan elbánással szemben segítséget nyújtson Észak-Macedóniának.

Hadd mondjak ezek után néhány szót a kétoldalú együttműködésről. Először is hadd idézzem föl, hogy mi segítséget nyújtottunk már most, a nyár során az erdőtüzek esetében. 46, közel 50 tűzoltót, katasztrófaelhárítót küldtünk ide komoly technológiai felszereltséggel, remélem, hogy jól dolgoztak, és tudtak segíteni Önöknek. Azért említem meg, hogy mi segítettünk Önöknek, mert ez egy viszonzása annak a segítségnek, amit az elmúlt évtizedben, különösen 2015-2016-ban mi kaptunk Önöktől a migráció elleni küzdelemben. Mi, magyarok akkor értettük meg igazán, hogy a történelmi szimpátián túl Macedónia nemcsak egy baráti, kedves ország, hanem Észak-Macedónia egy fontos ország a magyar biztonság szempontjából. Tehát a magyar nemzet biztonsága szempontjából Önök kulcsszerepet játszanak, tekintettel arra, hogy az Önök országa az illegális migráció útvonalán helyezkedik el. És ha Önök nem védik meg a határaikat, akkor nekünk kell ezt a küzdelmet lefolytatnunk a szerb–magyar határon. Úgyhogy nekünk érdekünk, hogy Önöknek stabil kormánya legyen, sikeres kormánya legyen, az illegális migrációt megállítani akaró kormánya legyen, és minden segítséget meg is adunk ahhoz, hogy ilyen kormányunk legyen, hogyha erre a segítségre szükség van. Fölidéztük a megbeszéléseken, hogy az elmúlt időszakban 2.400 magyar rendőr teljesített szolgálatot Macedónia, Észak-Macedónia déli határainál, és 17.000 jogellenes határátlépést akadályoztak meg a mi rendőreink az Önök rendőrrel való együttműködésben. Ez egy szép teljesítmény és jó alap a jövőbeni együttműködésre. Éppen ez magyarázza azt is, hogy Magyarország készen áll a pénzügyi együttműködésre, és úgy tekintjük az Önöknek nyújtott hitelt, amennyiben Észak-Macedóniának erre szüksége van, mint egy beruházás Magyarország biztonságába. Szeretném még egyszer megismételni: mi, magyarok abban vagyunk érdekeltek, hogy Észak-Macedónia stabil ország legyen, stabil kormánya legyen, és kiszámítható partnert kapjunk az Önök személyében. Hasonlóképpen készen állunk a gazdasági együttműködésre is, nekünk ebben van tapasztalatunk, mi tudjuk, hogyan kell jól együttműködni és hogyan lehet rosszul együttműködni. Ezért mi azt az együttműködési politikát folytatjuk mindenhol a Nyugat-Balkánon, nemcsak Észak-Macedóniában, hanem mindenhol, hogy Önöktől, az Önök kormányától várjuk az együttműködés irányának megjelölését és az együttműködés formájának megválasztását is. Magyarország egy jó állapotban lévő, erősödő ország, van kihelyezendő és kihelyezhető tőkéje, de Észak-Macedónia a macedónoké, hogy a magyarok hol, kivel tudnak együttműködni itt, az Önök országában, az kizárólag az Önök döntése lesz, amit mi tiszteletben fogunk tartani. Örülünk annak is, hogy beszélhettünk kultúráról, tudományról és oktatásról. Magyarország ad állami ösztöndíjat Macedóniából, Észak-Macedóniából érkező diákoknak, hogy jöjjenek Magyarországra tanulni, szeretnénk, ha még többen jönnének, és hosszabb távra is megalapozhatnánk a két nép közötti barátságot és együttműködést.

Tisztelt Miniszterelnök úr, várjuk Önöket Magyarországon!

KÖVESSEN
Megosztás

További hírek