Jó reggelt kívánok mindenkinek!
Az operatív törzs ma reggel is megtartotta az értekezletét, és összesítettük a tegnap elvégzett munkát, és kijelöltük a ma esedékes feladatokat. A jó hír az, hogy az előrejelzések igaznak bizonyultak, tehát az elmúlt két napban sehol sem hullott említésre méltó mennyiségű csapadék, és az előrejelzés szerint továbbra is csapadékmentes és késő nyárias időjárásra számítunk. Ez segíti a védekezést. A Lajta esetében egy hosszú, tízórás tetőzésen vagyunk túl. Sikeresen védekeztünk a tetőzés időpontjában is, ott tehát az idő múlásával a helyzet javulni fog. Az árhullám tetőzése a ma reggel megkapott jelentések szerint Komárom térségében lesz. Ott is igaz, mármint a Dunának erre a szakaszára is igaz az, ami a Lajtára, hogy lassú apadás várható. Ami a védekezés mértékét illeti, tegnap 614 km hosszúságban védekeztünk, most 754 kilométeren, tehát az első fokozatú védekezést 68 kilométerrel növeltük meg, és a harmadik fokozatú, legmagasabb védelmi készültséget pedig újabb 114 kilométeren rendeltük el. A tetőzés előrejelzései pontosnak bizonyultak. Ezt alá szoktuk becsülni, vagy nem szoktak Önök erről írni, mi sem szoktunk erről beszélni, holott az előrejelzés mindennek a kulcsa, mert ha nincs pontos előrejelzés, akkor nem lehet jól tervezni, ha nem lehet jól tervezni, akkor nem lehet bemérni a védekezés szükséges mértékét. De hála Istennek ez idáig – és ez érvényes a tegnapi napra is – minden előrejelzés stimmel, a legmagasabb vízszinteknél 1-2 centis eltérés van csak.
Mozgósított élőerő. A vízügyi ágazatban tegnap plusz 50 főt mozgósítottunk, a katasztrófavédőknél plusz 600 főt mozgósítottunk, a polgárőröknél plusz 150 fő állt munkába, összességében pedig 6.149 fő dolgozott tegnap – a hivatásosokról beszélek –, ez 321 fővel megemelt létszámot jelent. Az önkéntesek száma 2.753, az előző adat több mint 4.000 volt, tehát az önkéntesek száma csökken. De ennek nem az az oka, hogy az emberek kevésbé tartanák fontosnak a védekezést, és ne jelentkeznének, hanem az az oka, hogy elkészültek a nyúlgátak, és a megemelt szinten vannak már a gátjaink. Tehát a homokzsáktöltéssel végeztünk, a klasszikus fizikai munkákkal végeztünk. Az önkéntesek, akik most rendelkezésre állnak, leginkább akkor tudnak segíteni, hogyha a figyelőszolgálatban és a járőrözésben vesznek részt, mert mint tegnap is elmondhattam, a tetőzéssel nem múlik el a veszély, az apadás időszakában szokott leggyakrabban a baj, illetve a gátszakadás bekövetkezni, ezt pedig figyeléssel, járőrszolgálattal lehet elhárítani. Tegnap megnyitottuk ezt az árvízvédelmi telefonvonalat, több mint 400 hívás érkezett. Ez azt jelenti, hogy az emberek továbbra is készen állnak arra, hogy segítsenek, az ő munkájuk koordinálását pedig a helyben kivezényelt vízügyesek el fogják végezni.
Ami a védekezés anyagi hátterét illeti, mármint materiális hátterét illeti, a tegnapelőtti naphoz képest tegnap megtöltöttünk még 311.000 homokzsákot. Ez azt jelenti, hogy eddig 1.862.500 darab homokzsákot használtunk föl.
Nehéz védekezési helyszínek. Pilismarót. Ott a tegnapi nap során 20.000 új homokzsákot helyeztünk el. Úgy látom, hogy a nyúlgát készültsége a hivatalos adat szerint 99 százalék, de miután a vízügyesek is tudják, hogy semmi sem tökéletes, valószínűleg százat akarnak mondani, de ezt a kiskaput itt meghagyjuk, tehát 99 százalékos készültség van. A főút, a 11-es főút védekezésénél azt a jelentést kaptam, hogy a közlekedési, az alternatív közlekedési útvonalak biztosítottak, tehát ha a víz esetleg a főútvonalon nehezítené vagy lehetetlenné tenné a közlekedést, az alternatív útvonalakkal elkészültünk, azokat megnyitottuk. Tahitótfaluban a védekezés 100 százalékos, Leányfaluban tegnap 97 volt, ma ez 100-ra emelkedett. Vácon 1.500 méter hosszan kellett védművet kiépíteni, ott is a tegnapi 90-ről mára 100 százalékra sikerült emelni a védekezés szintjét. Kismarosra ugyanez a helyzet. A Margit-szigetről szóló jelentést is meghallgattam ma reggel. Jelentem, ott is minden rendben van. Új elem az operatív törzs munkájában, hogy most már Budapest alá is benézünk, tehát eddig a Duna fölső szakaszával kellett foglalkozni, de most a Budapesttől délre eső védműveket is ellenőrzés alá kellett vonni. A dolog úgy fest, hogy három helyen kell dolgoznunk, Bátán, Dunaszekcsőn és Baján. A szakembereink főigazgató úr vezetésével azt állítják, hogy Budapesttől délre sem fogja meghaladni az árszint az eddig mért legmagasabbat. Dunaszekcsőn 100 százalékos kiépítettségben vagyunk. A Petőfi-szigeten, Bajánál azonban még dolgoznunk kell. Ott van egy védmű, az 2.750 méter hosszú, azt meg kell emelnünk, 85 százalékon vagyunk, a következő napokban ott dolgoznunk kell. Kisoroszi és Pócsmegyer, ahol tegnap személyesen is láthattam a védekezést, az ellenőrzésnél mindent rendben találtam. Kisoroszin nem védekezési szakaszokat kell megerősíteni, hanem védekezési tartalékot kellett lehelyezni, az megtörtént. Jobban állunk, mint 2013-ban álltunk, 6.500 homokzsák van a védekezési tartalékban. Pócsmegyeren is elhelyeztünk 5.000 darab védőzsákot, és ott a szükséges emelési, védekezésiszint-emelési, gátszint-emelési munkálatokat is ellenőriztem, és az tegnap délután már a 100 százalékhoz közeli állapotban volt. A hétvégére az a feladat, hogy a készenléti szintet fönntartsuk, tehát ne engedjük, hogy a készenléti szint csökkenjen. Figyelőszolgálat és járőrözés. Minden parlamenti képviselőnktől, az önkéntesektől és a polgármesterektől is azt kértem, hogy szervezzék a figyelőszolgálatot, és legyen folyamatos a járőrözés, a figyelem ne lankadjon, és a fegyelem ne lazuljon. Ez a legnehezebb. Amikor az ember úgy érzi, hogy túl van már a baj nehezén, akkor lankad a figyelme, akkor történik a baj. Ezt kell elkerülnünk, az operatív törzs ennek megfelelően folyamatosan működik.
Köszönöm a figyelmüket!